Letní kino i noc pod širákem! 5 aktivit, které byste měli stihnout během léta
Dávat si předsevzetí pouze na Nový rok? To by byla pěkná nuda!
marianne.cz
Surfy, kánoe a rafty jsou fajn. Ale už jste zkoušeli paddleboard, prkno, na kterém jedete za pomoci pádla? Marianne vyrazila do terénu a zjišťovala, co přesně vás čeká. Jak vybrat to pravé prkno, jak se netopit každých pět minut a na kolik vás tahle letní zábava vyjde?
Na rybnících, řekách, přehradách a dalších vodních plochách se v posledních letech stále častěji objevují surfaři s pádlem. Tohle laické označení by je ale rozhodně nepotěšilo, letnímu sportu, který se stává stále populárnějším, se správně říká paddleboarding.
O co přesně jde? Jedná se o jízdu na prkně zvaném SUP (stand up paddleboard). Na první pohled připomíná surf, ale k pohybu dopředu využíváte dlouhé pádlo. A i když to tak trochu může vypadat, o žádnou žhavou novinku posledních let nejde.
Kořeny paddleboardingu sahají na Havaj. Právě tady zažil v 50. letech obrovský boom surfing a díky jeho popularitě se postupně začaly rozvíjet další vodní sporty využívající vlny v kombinaci s větrem. Když zrovna na Havaji nebylo ani jedno z toho, chtěli se surfaři zabavit jinak. Pořídili si pádla a pak se na klidné vodě na prknech jen tak pomalu vozili.
Oproti windsurfingu a kitesurfingu, tedy dvěma poměrně náročným fyzickým sportům, má paddleboarding výhodu v tom, že nepotřebujete velkou sílu v rukách. Což potvrzuje i náš největší redakční nadšenec do vodních sportů, produkční Klára McMahon.
„Nemám skoro žádné svaly na rukou, ale pádlo udržím v pohodě. Je to, jako když jedete v kánoi, technika pádlování je stejná. Na paddleboardu využíváte spíše střed těla než bicepsy,“ popisuje. A vypráví, jak se zpočátku bála, že bude prkno nestabilní. „Oproti windsurfu se na paddleboardu není čeho přidržet. Ale vůbec nebyl tak vratký, jak jsem myslela. Paddleboard je široký a stabilní,“ říká Klára.
Na prvních pár chvil si na paddleboard můžete kleknout a chytit balanc. Až poté si pomalu stoupnete. „Když na prkně získáte stabilitu, můžete na něm dokonce cvičit jógu. K tomu jsem se teda zatím nedostala, ale láká mě to. Zato dobře znám pocit, kdy si na paddle zvyknete. Začnete machrovat, zkoušet různé postoje, hopsat, ztratíte rovnováhu a už se koupete,“ směje se Klára. „Ten největší adrenalin ale přichází ve chvíli, kdy okolo vás projede motorový člun a vodní hladinu rozhoupe,“ dodává.
Paddleboardů existuje mnoho druhů. Zásadní rozdíl je v tom, zda jde o prkno nafukovací, nebo pevné. Při výběru hraje roli fakt, jestli na prkně chcete jezdit sama, nebo se členy rodiny. Pro rekreační vyžití se hodí spíš nafukovací verze, která je sice o něco méně stabilní, zato mnohem skladnější. Důležité je také zohlednit nosnost. Na typu s menší nosností se ve více lidech vůbec nemusíte hnout z místa.
Pokud s paddlem začínáte, doporučujeme allround siluety, časem ale klidně přejděte třeba na závodní prkno. Tak hodně štěstí a ať jste nad hladinou častěji než pod ní.
Cena paddleboardu se pohybuje okolo 10 000 Kč, celý set s pádly i nafukovacím mechanismem pak vyjde až na dvojnásobek. Po celé ČR ale existuje spousta půjčoven, kde si paddleboard můžete vypůjčit jak jednorázově, tak dlouhodobě. Celodenní půjčovné obvykle nepřesáhne 600 Kč.
Zdroj: sup-trip.cz, wikipedia.cz