Drzá Lilli, „matka“ Barbie
Úspěch přináší i nové možnosti. Třeba strávit v roce 1956 luxusní prázdniny v Evropě. Při procházce centrem některého švýcarského nebo rakouského města (výpovědi se rozcházejí, snad to byl Lucern, snad Vídeň) si Barbara všimne zajímavé panenky s ženskými tvary za výlohou jednoho z obchodů. „Podívej, mami, ta je úžasná!“ upozorní dívka svou matku a ta okamžitě zbystří.
Z obchodu si odnášejí rovnou tři exempláře německé panenky Bild-Lilli. Jednu dostane Barbara, zbylé dvě odnese Ruth do centrály své firmy a ukáže ji designérům. „Vyrobíme něco podobného,“ rozhodne se žena s neomylným smyslem pro byznys a stanoví si cíl: vytvořit panenku, jejímž prostřednictvím se dívka může stát kýmkoli, kým by chtěla být. Ale kdo byla vlastně panenka, která by se dala nazvat „matkou Barbie“?
Bild-Lilly vznikla v roce 1955 podle komiksového příběhu o emancipované a sympaticky přidrzlé mladé ženě z hamburského deníku Bild-Zeitung, jejíž životní postoj dobře ilustruje příhoda, kterou popisuje M. G. Lord v knize Forever Barbie: The Unauthorized Biography of a Real Doll (Barbie navždy: Neautorizovaný životopis panenky Barbie). Lilli, oblečená do bikin, v ní mluví s policistou, který ji upozorňuje, že dvoudílné plavky jsou zakázané. „Aha, a který díl si mám podle vás tedy sundat?“ odpovídá mu krásná Lilli.
Komiks, který vycházel od roku 1952 do roku 1961, byl tak populární, že se vedení Bild-Zeitung rozhodlo doplnit jej – dnes by se řeklo – merchem. Panenkou pro dospělé, kterou muži kupovali svým přítelkyním nebo kamarádům na pánské večírky. Lilli se prodávala v barech nebo obchodech s tabákovými výrobky, ale brzy si s ní začaly hrát i německé, rakouské a švýcarské holčičky. Měla výrazný make-up, vysoko vyčesaný culík z blonďatých vlasů, ženské křivky, hezké, někdy i hodně vyzývavé šaty. I její obočí je popisováno jako „sugestivní“. Symbolizovala poválečnou radost ze života, ženské erotické sebevědomí, svobodu a emancipaci. Lilli měla vlastní profesi (sekretářka) i peníze, i když příspěvkem na módu a luxusní dovolenou od „plešatých staříků“ také nepohrdla.