Pocit, že se stane něco špatného, co nemůžete ovlivnit, může v mnoha lidech vyvolat úzkost. To se pojí s vírou v osud, ale stejně tak i s vírou v pověry, a to platí zejména pro tu spojenou s pátkem třináctého. Na rozdíl od té, že nemůžete šlápnout na hranatý kanál, protože vám to přinese smůlu, nebo že vám nemá přeběhnout černá kočka přes cestu, to totiž nemůžete ovlivnit.
Historie pátku třináctého
Původ strachu z pátku třináctého je starý konkrétně 716 let. Pojí se přitom zrovna s měsícem říjnem a s templáři, kteří byli jedním z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. Nosili charakteristické bílé pláště s červeným křížem a patřili k nejlepším bojovým jednotkám.
Francouzský král Filip IV. Sličný v pátek 13. října 1307 totiž zahájil masové zatýkání templářů. V následujících měsících čekalo rytíře kruté mučení a mnohdy i smrt. Řád tím byl prakticky zničen.
Jeho důvody k hromadnému brutálnímu vraždění templářů – mnoho z nich bylo upáleno – nejsou zcela jasné. Mluví se o tom, že je panovník považoval za kacíře, kterými ovšem nebyli. Kromě toho francouzský historik Georges Bordonove, který sepsal životopis Filipa IV. Sličného, poukazuje na jeho finanční motivy a rozsáhlý templářský majetek. Zároveň zmiňuje, že se Filip IV. Sličný mohl cítit ohrožen velkou vojenskou mocí templářů, jelikož řád byl podřízen pouze papežově vůli.
Kromě událostí spojenými s templáři je s pátkem třináctého spojen ještě jeden příběh, tentokrát biblický. Předpokládá se totiž, že pověra kolem pátku třináctého má svůj původ v Poslední večeři, která se konala na Zelený čtvrtek, noc před ukřižováním Ježíše Krista římskými vojáky na Velký pátek. U večeře přitom stolovalo 13 lidí – Ježíš Kristus a jeho učedníci, a to včetně jeho zrádce Jidáše. Číslo 13 je proto spojeno s Jidášem Iškariotským a je považováno za nedokonalé ve srovnání s číslem 12, které představuje počet měsíců v roce. Z toho důvodu je samotné číslo 13 považované za nešťastné.