Jsme v tom skoro sami
Mezi řeky, které Češi nejčastěji sjíždějí, patří již zmíněná Vltava, pak Sázava, Ohře, Otava, Berounka, Lužnice či Morava. Někomu je ale Česko malé, nebo jim vadí, jak jsou zdejší vody přeplněné, proto jezdí do zahraničí. Nejčastěji vyráží do Rakouska, Slovinska a Polska, ale například i do USA.
Zajímavé však je, že lidé ze zahraničí, ačkoliv mají úchvatné a sjízdné řeky, na vodu tak často jako Češi nejezdí. Mimo nás si vodáctví v českém pojetí, čtěte kanoistiku, užívají pouze Francouzi, Kanaďani a Američani. To platí pokud mluvíme o sjíždění divočejších řek a ne pádlování na jezerech (ačkoliv to na Instagramu vypadá lépe).
A pokud vám v hlavě vyvstává otázka, proč tomu tak je, máme pro vás odpověď. „Já si myslím, že u nás má na svědomí rozšíření vodáctví hlavně doba minulá. Jet na vodu dříve znamenalo únik před realitou, která tady byla třeba za totalitního režimu nebo ještě předtím za druhé světové války. Na vodě se lidé cítili alespoň částečně svobodní. Člověk se tam mohl realizovat tak, jak si představoval,“ objasňuje ředitel cestovní kanceláře Sport-S Miroslav Švehla.
Vodáctví je pro každého
V současné době je tedy u nás vodáctví natolik rozvinuté, že jej může praktikovat naprosto kdokoliv. Například pokud nejste úplní fanoušci stanů, dá se přespat v chatce či hotelu. Mimo to si v kempech můžete užít i luxusní ohniště či restaurace v nedalekém okolí. A pokud máte obavy ze samotného sjezdu řeky, pak úplně zbytečně. S instruktorem se nemusíte ničeho bát.
Zdroj: Miroslav Švehla, web.archive.org, rozhlas.cz