Jak si lépe pamatovat významné historické události
Významných historických dat je tolik, že člověk některá z nich snadno zapomene. V dospělosti se je ale už častokrát nechce drtit nazpaměť jako tehdy (ne, že by to byl ten nejlepší způsob učení). Existují ovšem i zábavnější a nenásilné způsoby, jak na to. Zde je pár tipů:
-
knihy a filmy o historických událostech
Když má člověk historickou událost spojenou s nějakým příběhem, hned se mu lépe pamatuje. Já si doteď vzpomínám, jak jsem četla na střední škole Komu zvoní hrana vyprávějící o občanské válce ve Španělsku.
To stejné platí i u filmu, jen zde hraje větší roli vizuální stránka. Záleží tak, co je pro vás více příjemnější, případně se dají filmy a knížky kombinovat. Ke spoustě historických událostí najdete dnes nějaký snímek. Zmínit lze ikonický Pearl Harbour, Zachraňte vojína Ryana, či si lze vybrat takový snímek, kde je například historická událost zmíněna spíše okrajově – takovým je například z novodobé historie snímek Nezapomeň na mě vyprávějící o teroristickém útoku z 11. září 2001.
V poslední době jsou oblíbené i podcasty, které jsou skvělým způsobem, jak se přiučit něčemu novému. Doporučit lze například podcast Drby z dějin, v němž se jeho dvě autorky baví o historii tak, jak se v učebnicích nepíše, či podcast Přepište dějiny, který vedou historici a který se vymaňuje z letopočtů a přináší neobvyklé a méně známé příběhy z dějin. Zajímat by vás mohl také Podcast pro soudobé dějiny, který je současnou novinkou Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a který rozebírá aktuální témata a otázky týkající se výzkumu nejnovějších dějin.
V současnosti je také velice běžné vzdělávat se skrz sociální sítě, tedy například přes Instagram. Vyplatí se na něm tak sledovat několik profilů zaměřených na historii, my jich pro vás máme hned několik. I zde doporučujeme Drby z dějin, kam autorky vkládají obrázky týkající se historie s krátkým popisem – obvykle se týkají něčeho, co v podcastu řešily. Kromě toho obrazové ilustrované unikáty s historickými zajímavostmi doručují dvě dámy – knihovnice Anděla a učitelka z umělecké školy Jitka – na profilu Historické okénko (mají stránku i na Facebooku). Nebo můžete sledovat formálnější profil Historické zajímavosti.