KVÍZ: Ovládáte český jazyk na jedničku?
Vraťte se na chvilku zpátky do školní lavice a zjistěte, jak jste na tom s rodným jazykem. Možná vás překvapí, že na některé poučky už jste zapomněli.
marianne.cz
S příslovími se setkáváme v každodenním životě poměrně často. Je docela běžné, že vám někdo řekne: „Už to nech být. Ráno je moudřejší večera.“ Tak nějak je tedy známe. Otázkou je, zda je dokážete rozpoznat z obrázků.
Již jsme s vámi testovali, jak dobře umíte česká přísloví. Co ale takhle přísloví vyplývající z obrázků? To už je trochu vyšší dívčí. Věříme ale, že to i tak zvládnete. V každém případě to můžete zjistit v našem kvízu.
Přísloví jsou životní moudra, jejichž smyslem je ponaučení. Jsou obvykle ve formě dvou celých vět, které se spolu rýmují. Díky tomu si je lidé lépe pamatují. Občas sestávají ale pouze z jedné věty. Obvykle se používají k trefnému popisu nějaké zkušenosti.
Vezměme si například jedno z nejznámějších českých přísloví – Bez práce nejsou koláče. Víme, že říká, že když člověk nebude pracovat, nebude mít dostatek peněz na jídlo, ani na ty koláče. Tedy že když chce člověk něčeho dosáhnout, musí pro to vynaložit nějaké úsilí, tedy pracovat na tom.
Kromě přísloví existují v českém jazyce i další slovní hrátky, konkrétně se jedná o rčení, pořekadla a pranostiky. Snadno se pletou, rozdíl v nich je přitom jednoduchý.
Rčení je produktem lidové fantazie. Jedná se o části vět, s nimiž se dá manipulovat, a jejich účelem je pobavit. Je jím například: jeden o koze, druhý o voze. Pořekadlo vyjadřuje lidskou zkušenost, ale bez mravního ponaučení. Jedná se o krátký výrok, skrz který se sdílí určitá zkušenost. Je jím například: vzít nohy na ramena či vytloukat klín klínem. A nakonec tu je pranostika, která je útvarem lidské slovesnosti a od ostatních výše zmiňovaných útvarů se liší tím, že se týká určitých dnů či období. Zařadit sem lze: Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem.
pina.cz, mozkolam.cz