Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Jak chránit domácí mazlíčky před tropickým počasím?

Teploty atakují třicet stupňů ve stínu, domov připomíná saunu a na zahradu lze vyjít jenom v případě, že disponuje bazénem. Vítejte v horkem rozpáleném létě, které může ublížit nejen lidem, ale také domácím mazlíčkům.

Zatímco lidé dokážou s vysokými teplotami bojovat, zvířata takové štěstí nemají. I proto je důležité, abychom našim domácím mazlíčkům naslouchali a letní dny jim náležitě zpříjemnili. Jedině tak se vyhneme nepříjemným zdravotním komplikacím, které v některých případech mohou skončit tragicky.

Venčení podle počasí

Máte ve zvyku, že po obědě si s pejskem dopřáváte dlouhou procházku okolo bloku? Zkuste během letních měsíců udělat výjimku a přizpůsobte čas venčení právě počasí. V ideálním případě si procházku naordinujte brzy ráno, případně později večer. Za žádných okolností neberte pejska ven během poledne, kdy se před slunečními paprsky nelze jakkoliv chránit. Pozor si také dejte na rozpálený asfalt, který je ještě v odpoledních hodinách pro zvířecí tlapku nepříjemný. Před procházkou proto přiložte na asfalt ruku a záhy poznáte, zda jde o teplotně vhodný povrch pro vašeho psího kamaráda.

Jak přežít cestu autem?

V ideálním případě pejska během horkého počasí nevystavujte cestování. Samozřejmě se ale naskytnou případy, kdy je důležité, aby s vámi cestoval autem. Během cesty častěji zastavujte, aby se pejsek mohl protáhnout na čerstvém vzduchu a napít se. Mnoho psů totiž odmítá pít za jízdy. V autě mu můžete také otírat čumák vlhkým hadrem, osvěží ho to. Pokud budete cestovat dlouhou dobu, tak psovi nedávejte před jízdou hodně najíst. Mohlo by se mu udělat zle. Zároveň pejska v žádném případě nenechávejte zavřeného v autě! Následky mohou být fatální.

Nedílnou součástí letního cestování je také miska a lahvička s vodou. Pozor! Mnoho lidí se domnívá, že v přírodě se pejsek může napít z rybníku nebo kaluže. Pravdou ale zůstává, že z takového místa číhá riziko otravy sinicemi, což může být velmi nebezpečné. 

Mohlo by se vám líbit

Jsou Češi národem pejskařů, nebo kočkomilů?

„Člověk, který by chtěl porozumět lidským vztahům, by si měl pořídit psa, který by ho zbožňoval, a kočku, která by ho ignorovala,“ pronesl Derek Bruce a my mu dáváme za pravdu. Jak jsou na tom ale Češi? Chtějí být raději v přítomnosti přátelského pejska, nebo nedají dopustit na kočičí předení?
marianne.cz
Info ikona
Pes

Zapomeňte na ledovou vodu

Když už jsme u tekutin, rozhodně nesmíme zapomenout na dostatečný pitný režim. „Ideální je za den vypít 50 ml vody na každé kilo váhy pejska. Vodu mu nedávejte nikdy příliš ledovou. Pes z ní může nehezky nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody,“ upřesňuje odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz. Také myslete na to, že psi na rozdíl od lidí nemají tolik potních žláz. Většinu z nich mají pouze v oblastech pacek. Psi se tak ve velkých vedrech nebo při vyšší fyzické aktivitě ochlazují hlavně zrychleným dýcháním a za pomoci jazyka.

Stříhat, či nestříhat?

Na první pohled by se mohlo zdát, že stříhání psů v letních měsících je přímo žádoucí. Paradoxem ale je, že v létě bychom se stříhání pejsků měli vyhnout. Srst jim totiž pomáhá „držet tělo ve stínu“, a je pro ně přirozenou izolaci nejen od zimy ale i od veder. Pes s hustou srstí se totiž zahřívá pomaleji než ten, co má srst kratší a řidší.

Nebezpečné přehřátí

Jak už bylo zmíněno, psi nemají potní žlázy rozložené po celém těle, a tak svou tělesnou teplotu regulují pouze lapáním po dechu. Jakmile tedy na slunci stráví více času, než je zdrávo, mohou bojovat s přehřátím organismu. To se projevuje vysokou teplotou, malátností, zvracením, únavou či překrvením sliznic. Pokud váš pes vykazuje známky přehřátí, ihned mu dejte napít a uložte ho na chladnější místo. Zároveň se radí, abyste mu tlapky a hlavu osprchovali studenou vodou. Následně sledujte pejskův zdravotní stav a v případě komplikací navštivte zvěrolékaře.

Pozor na skladování granulí a konzerv

Další věcí, kterou byste ve vedrech měli sledovat, je krmení„V letních měsících se potraviny rychle kazí. A po pozření může mít pejsek nehezké zažívací potíže. Zkazit se může i krmivo. Pokud přidáváte ke granulím například konzervu a pejsek vše nesní, tak se krmivo může v misce rychle zkazit. Máte-li otevřené pytle s krmivy, tak je neskladujte v místnostech, kde je více než 25 stupňů, což granulím nesvědčí. Otevřené konzervy skladujte v ledničce,“ dodává odborník na psí výživu.

Mohlo by se vám líbit

7 psích profilů, které musíte sledovat na Instagramu

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našeho života. Sledujeme na nich přátele, influencery, mediální domy i oblíbené celebrity (vlastně i ty neoblíbené). Pokud ale máte pocit, že vám poslední dobou sociální sítě nic zajímavého nepřináší, pak pravděpodobně nesledujete psí influencery.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Zábava
Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Zábava
77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit