Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Glosa Lucie Zídkové: Úklid jako terapie. Dejme seniorkám šanci cítit se opět užitečné

„Klíč zachrastí v zámku, otevřu dveře a do nosu mě udeří vůně starého bytu. Bytu, kde jsem vyrůstala, pokojů, kde ještě před pár lety non stop zněla televize a na sporáku se vařilo něco dobrého. Teď je tu ticho," píše v glose pro časopis Marianne editorka Lucie Zídková. Jak na nás působí vzpomínky na náš domov? A proč není vnímaná lidská potřeba být užitečný v domovech se zvláštním režimem?

Tatínek zemřel skoro před čtyřmi lety a letos na začátku léta odsud odešla i maminka. Nemohla už bydlet sama. Měla bych to tady začít pomalu vyklízet. Místo toho sedím na pohovce, kterou si naši pořídili v roce 1983, a nemůžu dělat nic. Můj pohled klouže od předmětu k předmětu. Každý má své přesně stanovené místo, odkud jsem ho vždycky v pátek musela zvednout, utřít pod ním prach a zase ho položit zpátky. Dečka, mistička, vázička, obraz, fotka v rámečku. Za závěsem visí mamčin svetr a voní jako pleťové mléko Nivea. Jako ona. Ten byt je muzeum naší rodiny, její pomník. A pomníky se neboří, nebo ano? Hadřík ještě visí na kohoutku v kuchyni, vyždímaný a přeložený na půl, jak ho tam pověsila moje maminka. Nikdy ho nenechala ležet mokrý ve dřezu, a když jsem to udělala já, zavolala mě zpátky, abych situaci napravila. Hadřík, prachovka, koště, to bylo její jablko, žezlo a meč, těmi nám pevně vládla a to byly její modly. Nesnášela jsem to – a dnes ten hadřík věším doma úplně stejně. Geny nezapřeš.

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Vstupovat do vody jako muž

„Ležím na pláži a zabývám se svou oblíbenou činností. Pozoruju lidi. Je mi jasné, že až se zvednu, budou zase oni pozorovat mě. Férový letní sport,“ píše v glose pro časopis Marianne editorka Lucie Zídková. Co bychom se od lidí, které u vody vídáme, mohli naučit? A jak to souvisí s tím, že většina péče o rodiče vždy připadne na ženu?
marianne.cz

Maminka stále žije, ale její mysl je už dávno s tatínkem někde jinde, kam za nimi nemůžu. Když za ní přijdu do domova se zvláštním režimem, většinou ji najdu, jak něco odněkud někam přesouvá. Papírové kapesníčky, oblečení, ručníky. Potřebuje uklízet, protože to byla až do posledních chvil doma činnost, kterou zvládala. V domově ale není co uklízet. Talířek po snídani odnese a umyje služba. Špinavé prádlo sebere jiná služba a zase ho přinese čisté a složené.

Koupelna se taky myje sama. Mamince nezbylo nic, co by mohla dělat. Číst už nezvládá, televizi nerozumí, chodit ven sama nesmí. A tak celé dny jen čeká, až přijdeme, a přendavá věci z místa na místo, ze svých šuplíků do šuplíků své spolubydlící, nebo i do jiného pokoje.

Mohlo by se vám líbit

Glosa: Stěhování je jako porod. Slibujete si, že už nikdy, a nakonec do toho jdete znovu

Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat – samozřejmě s nadsázkou. Nikdo se přece nechce dívat, jak jeho věci pohlcují plameny. Avšak když se přeplněné krabice začnou vršit v místnostech, odvážíte jedno naložené auto za druhým a přitom v bytě stále zůstává stejný chaos, zadíváte se toužebně na sirky a noviny, do kterých balíte skleničky.
marianne.cz

Není sama, kdo tam nemá co dělat. Rozhlížím se po ostatních ženách na patře. Jedna paní soustředěně rozmazává pomazánku po stole. Jiná se kýve dopředu a dozadu na židli. Vzpomínám na dokument o dětských domovech za socialismu, kde tohle dělaly frustrované děti v postýlkách: celé dny se jen houpaly mezi opěrami postýlky tam a zpět. Jevily se jako dementní, a také tak byly prezentovány případným zájemcům o adopci. Ale když k ní přesto došlo, ukázalo se, že jsou mentálně zcela zdravé. Byly jen totálně deprivované nedostatkem lidského kontaktu a podnětů. A přesně to se dnes děje starým lidem v domovech se zvláštním režimem, tedy pro lidi s demencí. Ano, všude se pro ně nabízejí různé aktivity od keramiky přes skládání puzzle až po přednášky a po zahradní slavnosti. Podle mě ale tyhle ženy (mužů je tam pomálu) potřebují něco jiného.

Kolik z nich se během života zabývalo výrobou keramiky? Neumějí to a vzhledem ke stavu jejich mysli nelze čekat, že se budou chtít něco učit. Chtějí dělat to, co dělaly celý život – o někoho se starat, dělat běžné činnosti. Třeba si po sobě utřít stůl, umýt talíř, zamést podlahu koštětem.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

V dnešní době se často řeší vztah mezi dětmi a rodiči. Výchovu a psychický vývoj dítěte však mohou ovlivnit i prarodiče. K tématu vztahu mezi babičkou, dědou a vnoučetem se pro web Marianne vyjádřila psycholožka Umay Wolf.
marianne.cz

V lesních mateřských školách se už dávno zavádějí principy pedagožky Marie Montessori. Děti tam smějí krájet malými nožíky, pomáhají chystat jídlo, spolu s průvodci pečou dorty k narozeninám, hrabou listí. Školka tak pro ně není místem, kde se připravují na nějaký budoucí život, ale místem, kde už ten život žijí.

A takovým místem by měly být i domovy důchodců. Ti lidé potřebují skutečnou aktivitu, nikoli hru. Potřebují se cítit potřební. Proč to ještě nikdo nepochopil? Proč se jim vymýšlejí složité aktivity, když by mohli prostě pomáhat pečujícím s běžnými činnostmi? Nedokonale a pomalu, asi jako když necháte malé dítě, aby s vámi vařilo. Ale to dítě je pak šťastné, protože se cítí být platné. Je kruté tento pocit seniorům upírat.

Článek vyšel v časopise Marianne, redakčně upraveno 

Článek vyšel pod původním titulkem Glosa Lucie Zídkové: Úklid jako terapie v časopise Marianne číslo 11/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde

Mohlo by se vám líbit

5 témat na konverzaci se seniory, kteří začínají zapomínat

Vidět před vámi milovanou osobu, například vaši babičku či maminku, která postupně stárne, je velmi těžké. Zejména, když začne zapomínat, ať už v důsledku stařecké demence či Alzheimera. Člověk pak má pocit, jakoby seděl naproti někomu, koho vůbec nezná a nemá si s ním co říct, jelikož tento člověk obvykle mluví z cesty. Existují ovšem nějaká odborníky osvědčená témata, u kterých zůstanou svým pravým já.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Zábava
Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Zábava
77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit