V tom přeplněném bytě nacházím pozoruhodné věci. Lampu se silnou žárovkou, kterou nás tatínek nasvěcoval, když nás fotil. Nástěnnou dečku s nápisem Bůh žehnej tomu domu. Maminčin ohmataný, ručně psaný receptář. Najednou z něj na mě vypadne dopis. Je datovaný 16. 12. 1964 a psala ho moje babička Marie.
V tom dopise elegantně spojila tři recepty na cukroví se zprávami z rodiny i světa („Teta Lída je na tom špatně, dávali jí umělou výživu. Dnes měla chuť na malkao, ale tady u nás není k dostání, kupte prosím dvě krabice a přivezte, já vám to zaplatím. Ještě ti Soňko napíšu recept na dobrý perník, co netvrdne…“)
Babička Marie se narodila roku 1898, což mě dělá tak starou, že se musím ujistit, jestli jsem ještě schopná vstát ze židle. Ve skutečnosti je to samozřejmě časový klam a já jsem v rozpuku – stačí, když vás má tatínek až hluboko po čtyřicítce, a generace se vám v rodině pomíchají raz dva.
Proč to ale píšu? Mám na tuhle babičku hodně málo vzpomínek, zemřela, když mi bylo devět, a moc jsem k ní nejezdila. Zbyl mi po ní hrneček s Panenkou Marií na Svaté Hoře, ze kterého každý den piju kafe, a vzpomínka na její bačkory. Ano, kotníčkové kostkované bačkory s přezkou. Bizarní, že? Když se o mě jako o hodně malou holčičku starala a utírala mi po záchodě zadek, já jsem si mezitím s těmi přezkami hrála: rozepnout, zapnout, rozepnout. Hrozně ji to rozčilovalo, vždycky se na mě za to zlobila.