Naprosto bych chápala, kdyby paní K. měla doma voodoo panenku s mojí podobou a nechovala se k ní úplně hezky. I já s ní ale mám své nevyřízené účty. Kdo by neměl trauma ze sousedky, od níž každý den kolem 11. už voní oběd a která svému manželovi chystá boty na rohožku, jen do nich vklouznout? Je od sousedů slyšet lux? Pak musí být neděle dopoledne. Je slyšet cinkání? Potom je 10.30 všedního dne, pan K. jde vrátit láhve do Alberta. Ta pravidelnost je záviděníhodná – ale taky trochu děsivá. Paní a pan K. totiž disponují ještě jednou nadpřirozenou schopností: každý den chodí venčit psa do lesa, ale na jejich botách nikdy není bahno. Zatímco z našich bot bahno odpadává tak, že poznám cestičku po svých dětech od vstupních dveří do domu přes výtah až po dveře do bytu. Zametám a zametám, ale čistoty před dveřmi sousedovic bytu nedosáhnu, ani kdybych zametala zubním kartáčkem. Na ně se prostě bahno nelepí! Zázrak.
Zkoušela jsem pochroumané sousedské vztahy vylepšit bábovkou, ale hned další den zasypali truhláři sousedovic neposkvrněné boty pilinami tak, že pod nimi nebyly vidět. Tohle bude chtít něco onačejšího než bábovku…
Štěstí že máme ještě sousedy D., u kterých je stejně jako u nás jediná jistota: že se nikdy nic neděje v žádnou předem stanovenou dobu. Že se jich bahno chytá stejně jako nás. Že u nich můžu zazvonit v půl druhé odpoledne, být v pyžamu a ptát se, jestli mají česnek, protože zrovna začínám dělat oběd, na který jaksi nemám nakoupeno. Nebudou se divit: zrovna totiž dosnídali. Milí sousedi D., díky, že vás máme. A milí sousedi K.: díky za trpělivost. A můžu znát to kouzlo s bahnem?