Chodím za maminkou několikrát týdně a pozoruji ty stařenky a stařečky, ploužící se po patře a posedávající ve vozících. A i když je to jedno z nejlepších zařízení v Česku, najednou mi to všechno připadá strašně špatně: odsunuli jsme je sem, abychom se nemuseli na tu hrůzu dívat. Na prázdné pohledy, na lidi stojící u skleněných dveří, které se zamykají. Na bloudící paní a pány, kteří se neumějí vrátit do svého pokoje. Možná na vlastní budoucnost, které se bojíme víc než smrti samotné.
„A kde vy bydlíte?“ ptá se moje maminka dámy s krásnýma modrýma očima, s níž se na patře spřátelila – dá-li se tak říkat vztahu, kdy si ani jeden ze zúčastněných nepamatuje jméno toho druhého. „Já nevím, jestli tady bydlím,“ upře na mě paní ty nekonečně měkké oči a já polknu knedlík v krku.
Obdivuju každého, kdo tady pracuje – měli by dostat víc než ministr zdravotnictví. Pokud vůbec lze zaplatit to, co tu vlastně dělají (kromě krmení a přebalování): dívají se za nás na úpadek člověka, na strašný konec lidské bytosti, z níž pomalu uniká duše.
Nevím, jak to v domovech důchodců dělat líp a jestli to vůbec líp dělat jde, jisté ale je, že lidé, kteří u nás pečují o seniory s demencí doma (a to je bezpochyby ta nejlepší možnost), nemají adekvátní podporu, peníze ani pomoc, a tak většině z nich nakonec nezbude než „dát seniora do domova“. Už jen ta formulace: dát jako balík, do domova, jenž domovem není. Podobnost s „dát dítě do školky“ čistě náhodná?