Kolo, vlak či spolujízda
Ještě než vůbec dojde na zodpovědné chování přímo v samotném areálu či kempu, příchází otázka, jak se na festival dopravit. Samozřejmě vždy záleží, z jak velké dálky a ve skupině kolika lidí jedete. Pokud jste třeba přímo z města či blízkého okolí místa, kde se festival koná, můžete přijet na kole.
V případě Rock for People, který v Hradci Králové odstartuje už tento čtvrtek 8. června, se nabízí možnost vlastního kola, které si v areálu bezpečně uschováte, nebo na sdíleného kola Nextbike – to můžete totiž využít úplně zdarma. V minulém roce bylo na Nextbike kolech během festivalu najeto 2996 kilometrů, což znamená, že se jízdou na kolách místo dopravy MHD ušetřilo 100 kilogramů oxidu uhličitého. MHD je nicméně také jedna z možností, jak se z centra města do areálu dopravit. Speciální kyvadlová doprava bude jezdit dvakrát až třikrát za hodinu a jde rozhodně o udržitelnější způsob než nasednout ve dvou lidech do vlastního auta.
Pokud na festival jedete z větší dálky, pohodlnou alternativou dopravy je klasický vlak. České dráhy na zpáteční jízdenky na Rock for People letos nabízejí slevu 30 %. Stačí jízdenku pořídit přes aplikaci Můj vlak, zvolit variantu Vlak+ a jízdenku pro cestu zpět pak aktivovat naskenováním QR kódu umístěného přímo v areálu festivalu. Místa ve vlacích směrem na Hradec Králové se ale plní rychle, tak s pořízením jízdenky raději moc neotálejte.
Jestliže je pro vás časově i finančně přeci jen nejvýhodnější variantou na festival vyrazit autem, zkuste se alespoň domluvit s dalšími účastníky, kteří jedou stejnou trasu. Rock for People pro tuto variantu vytvořil facebookovou událost Spolujízda na #RfP2023 / CARSHARING IS CARING!, kde lidé z celé republiky nabízejí volná místa v autě.
Pohodlně, navíc bez emisí
K udržitelnosti festivalu pochopitelně zásadně přispívá i to, jak se k dopravě na festival staví jeho organizátoři, potažmo účinkujcí. Z měření uhlíkové stopy Rock for People v roce 2022 vyplynul nejvyšší podíl emisí právě v oblasti dopravy. Proto se organizátoři rozhodli v rámci celého festivalu nahradit spalovací motory v co největší míře alternativními pohony s důrazem na vodík. Hlavním partnerem festivalu se na poli mobility stala automobilka Toyota. Ta zajistí dopravu modely s nulovými emisemi, které využijí i největší hvězdy letošního ročníku, jako jsou kapely MUSE, The 1975, Slipknot nebo Machine Gun Kelly. Festival má za cíl dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality, Toyota plánuje do stejného data prodávat v Evropě 100 % elektrifikovaných vozů a míří i směrem k uhlíkové neutralitě ve všech evropských výrobních závodech.
Požadavek na čistou mobilitu se v požadavcích kapel objevuje stále častěji. Ve festivalové flotile se objeví zejména nulově emisní modely – bateriově elektrická Toyota bZ4X a vodíkový elektromobil Toyota Mirai. Shuttle service během festivalu odbaví stovky jízd, a to nejen pro organizátory a VIP hosty, ale i samotné umělce.
„Těší nás, že na Rock for People oblast čisté mobility zastřeší náš nový partner Toyota. Předpokládáme, že model Mirai s vodíkovým pohonem, který bude poprvé k dispozici umělcům a dalším významným hostům, se vedle účinkujících stane další hvězdou festivalu,“ říká ředitel festivalu Michal Thomes.
Co s sebou a co ne?
Až na festival přijedete, nabízí se rovněž pár věcí, které je dobré dodržovat, abychom za sebou zanechali co nejmenší stopu. Na většině festivalů už jsou dnes k dispozici zálohované vratné kelímky z tvrdého plastu, i tak se ale občas najdou stanoviště, která využívají kelímky jednorázové, dejte tedy raději přednost těm ekologicky zodpovědnějším. Vlastní láhev na pití si do areálu bohužel vzít nemůžete, ale pokud budete na festivalu spát v kempu, tam toto omezení neplatí, takže při přípravě pití a jídla není nutné sahat po jednorázových plastových láhvích a dalším nádobí, jako jsou příbory či kelímky. V dnešní době také není už vůbec nutné tisknout vstupenku, všechny potřebné kódy stačí mít stažené a připravené k načtení v telefonu a mapu areálu a další informace často najdete ve festivalových aplikacích, a tak si nemusíte brát papírovou variantu.
Před odjezdem na festival navíc máte možná touhu si pořídit nějaký nový trendy outfit, ve kterém na místě i na fotkách zazáříte. Než ale začnete zběsile nakupovat oblečení určené jen na tuto konkrétní příležitost, zkuste zapátrat v šatníku, jestli stylový a zároveň pohodlný festivalový outfit náhodou neposkládáte z věcí, které už doma máte. Pokud zjistíte, že vám doma přeci jen chybí tričko s motivem oblíbené kapely, kostkovaná košile, džínové kraťasy nebo kožený křivák, namísto do běžných obchodů vyzkoušejte second handy, vintage obchody nebo platformu Vinted. Nejen, že jde o ekologičtější variantu, kdy dáte oblečení druhou šanci, ale navíc je mnohem pravděpodobnější, že zmíněné kousky ve festivalovém stylu právě zde pořídíte, a to ještě leckdy za příznivější cenu.
Pokud předpověď hlásí déšť, budete potřebovat i pláštěnku. Namísto průhledné igelitové, která se vám snadno roztrhne a budete ji muset po pár použitích vyhodit, raději investujte do kvalitnější pogumované pláštěnky z pevnějšího materiálu, která je navíc mnohem slušivější. Nezapomeňte, že na festival je vždy dobré vyrazit v uzavřené pevné obuvi, v níž vám nebude vadit bahno, ani prach, ani případné šlápnutí na nohu v davu před pódiem. A teď už hurá na festival!