Rok s covidem s námi pěkně zamával. Většině z nás i zcela zpřeházel žebříček hodnot. Začínáme mnohem lépe rozlišovat důležité od nepodstatného, hledáme jistoty, které nám zoufale chybějí. A znáte větší jistotu než mít kam odjet, když je dobře i když je nejhůř?
Kousek vlastního území, kam na vás nikdo nemůže, kde lze kdykoli sundat roušku a volně vydechnout. Místo, kam můžete zmizet i s dětmi, když po sto padesáté (zase) zavřou školy a vám nařídí home office. A samozřejmě záchranu, kde strávit léto, pokud nebude možné odletět k moři nebo si zajet na výlet do Tater. Nejistá doba volá po zárukách a tou je vlastní chata či chalupa víc než cokoli jiného.
Bez kanalizace? Nikdy
Národu chatařů a chalupářů nikdo nemusí vykládat, co pro ně vlastní víkendový příbytek znamená. Ovšem v loňském roce – s prvním lockdownem – dostala tahle česká mánie úplně nový význam.
Mít své útočiště, nejlépe někde stranou od lidí, se rázem stalo nejzajímavější výhrou. A jak rok s covidem nabíral na obrátkách, bylo to ještě čím dál atraktivnější téma. Mnohé to doslova zachránilo před totálním vyhořením, zešílením z distanční výuky i totálního nasazení při práci z domova.
„Když nám před dvěma lety babička odkázala chalupu nedaleko Sušice, moje první myšlenka byla ji okamžitě prodat,“ svěřuje se Markéta Hrubá z pražského Jižního Města. Její manžel i děti byli ale proti, a tak podlehla nátlaku a všechny rodinné úspory postupně investovali do oprav domu z roku 1909. „Nebyla tam kanalizace, v půlce místností byla plíseň, ale dům, který postavil babiččin dědeček, stojí na krásném místě u lesa. Každý, kdo sem přijede, to cítí a chce tu zůstat,“ usmívá se Markéta.