Na první pohled to vypadá tak snadně. Stačí cvičební podložka nebo klidně obyčejná karimatka. Nemusíte být oblečená v nejnovějším sportovním modelu, protože vás stejně nikdo nevidí. Není třeba se nikam přesouvat, zacvičíte si, kdy chcete. Pohoda.
Navíc odpadají staré známé pochyby, co si asi ostatní pomyslí o vaší postavě, intenzitě, technice, rychlosti… dosaďte si cokoli, co vás v tělocvičně štve. Sprchu máte doma na dosah ruky a nemusíte se o ni s nikým dělit. A poslední, neméně důležitá věc – to celé vás vůbec nic nestojí.
Propocený instagram
Internet je aktuálně plný nejrůznějších videí od profesionálních trenérů. Stačí zmínit třeba Němku Pamelu Reif, před jejíž drobnou vyrýsovanou postavou a blond culíkem se na Instagramu a YouTube v posledním roce téměř nešlo schovat.
Při sledování profilů sportovních hvězd mi často blesklo hlavou, jak asi jejich sestavy zvládají lidé bez jakékoli průpravy. Kdybych neprošla tréninky v rámci Marianne Fitchallenge, byla bych ztracená. Protože při nesprávné technice si i u videí s milionem zhlédnutí můžete způsobit poranění. Ne snad, že by hrozilo, že si utrhnete ruku, ale je to celkem zátěž na záda. Zvlášť když má někdo víc než Pameliných 50 kilo. Protože všechny benefity domácího cvičení končí tam, kde začíná neznalost.
A tak jsem se zeptala odborníka, trenéra Mateje Halaje, jak to vidí on: „Cvičení s vlastní tělesnou hmotností je vnímáno jako bezpečnější než posilování na strojích, ale nemusí to vždy být pravda. Zásadní rozdíl se dá popsat na známé dvojici dřep a klik,“ vysvětluje Matej Halaj, trenér ženského basketbalového týmu ZVVZ USK a coach v komunitě Adidas Runners Prague.
„Udělat dřep je s vlastní hmotností jednodušší, a zejména pro začátečníky tím pádem i bezpečnější. Udělat správně klik je mnohem těžší. Při zvedání se ze spodní pozice musíte při kliku překonat přibližně dvě třetiny své hmotnosti, která se v tu chvíli nachází na vašich rukách. Pro tento typ cviku je proto snazší využít benchpress s lehkou zátěží,” popisuje Matej. Na domácí cvičení, kdy nemáte přístup ke strojům, proto doporučuje používat klasické činky „jednoručky“ nebo dělat klik na vyvýšené podložce.