5 věcí, které jste nevěděla o Jane Austenové
Je všeobecně známo, že Jane Austenová je jednou z nejslavnějších britských spisovatelek. Ale zatímco postavy z jejích příběhů začaly žít svým vlastním životem, ten její je však napříč historií všemožně zastírán a obcházen. Proto jsme zjistili pět zajímavých faktů, které o životě autorky Pýchy a předsudku zřejmě nevíte.
Měla tak trochu rebelské sklony - zejména jako teenager
První román Jane Austenové Rozum a cit vyšel, když jí bylo 35 let, ale různé črty a hry psala už od svých jedenácti a bavila tím celou rodinu. Její romány jsou samozřejmě plné rafinovaných žen, jejichž činy byly omezovány a odsuzovány tehdejší společností, ale postavy z dřívějších děl byly úplně jiné. Psala o skupinkách mladých děvčat, která pijí až moc vína, přebírají si kluky, a dokonce se mezi sebou perou.
Mohla být klidně modelkou
Profesorka Kathryn Sutherland, expertka na život Jane Austenové, pracovala se svým týmem velmi pečlivě na rekonstrukci jediného kusu oblečení, o němž je známo, že spisovatelce patřil - hnědý hedvábný přehoz nebo kabát po kotníky. Z toho zjistila její demografické údaje. Měla něco mezi 167 a 172 centimetry a byla hubenější než Kate Moss. Musela mít velikost 32 nebo 34. Podle tvaru tohoto kousku oblečení lze také říct, že nosila korzet už asi od deseti let.
Měla ráda město stejně jako venkov. A ráda nakupovala
Romány Jane Austenové popisují život na venkově jako něco dobrého a zdraví prospěšného, zatímco v Londýně jsou podle ní lidé morálně zkažení. Ve skutečnosti ale milovala návštěvy města, zejména kvůli nákupům. Kathryn Sutherland zachytila kroky Austenové během tří dnů v roce 1810. Byla často v Grafton House na rohu Old Bond Street, kde mohla navštívit slavnou galanterii Wilding & Kent, stejně tak ráda chodila do showroomu Wedgewood kvůli porcelánu a do Twinings pro čaj. Podle jejích dopisů Jane nedělalo problém ujít v Londýně pět mil jen kvůli páru punčoch a korálkovým výšivkám.
Byla velká fanynka divadla
Jane Austenová byla v divadle tak často, jak jen jí to čas dovolil, a stopovala herce přesně tak, jak my to dnes známe u celebrit. Největší senzací pro ní byl Edmund Kean, shakespearovský herec, jehož role sledovala hodně podrobně. Každé jeho představení ve svých dopisech pak hodnotila. V divadle se však raději smála než brečela.
Nepsala pouze o domácím dohadování a vdávání se
Jane žila a psala v době napoleonských válek a i když žila ve venkovském Hampshiru, hodně se zabývala tehdejší situací ve světě. Byla vůbec první autorkou, která nějakým způsobem reflektovala realitu války na domácí frontě, což se často přehlíželo. Například v díle Pýcha a předsudek se děj stočí k důstojníkovi Georgi Wickhamovi. Pan Darcy pak řeší problémy, které Wickham způsobí, a tím si získá srdce Elizabeth Bennetové. Mezitím se Mansfieldské panství odehrává v Portsmouthu, nejvíc bráněném městě během napoleonských válek a svádění Fanny Price pak na procházce po armádním opevnění.