Letní pondělní večery budou v Banské Bystrici patřit hudbě, pití, jídlu a zajímavým diskusím na různá témata. Město připravilo na termíny 4. července, 8. srpna a 5. září akci s jednoduše pojmenovanou Letné večery, pokud se tedy na Střední Slovensko o prázdninách vydáte, třeba právě jeden z těchto termínů trefíte. V pátek 8. července se navíc chystá noční prohlídka Banské Bystrice.
Kremnica
Městečko Kremnica je sice mnohokrát menší než padesát kilometrů vzdálená Banská Bystrica, ale na poznávání a historii je neméně bohatá. Už od 10. století se tu těžilo zmíněné zlato a dnes se o znovuobnovení těžby v Kremnici pokoušejí australští investoři. Jak projekt dopadne těžko odhadovat, do té doby můžete navštívit Banské muzeum v štôlni Andrej a časy, kdy se v Kremnici zlato naplno těžilo, si alespoň představit. Historické centrum Kremnice nejlépe poznáte, pokud se vydáte na Nevšední putování historií Kremnice s Martinem Varhaňovským. Ten vám ukáže například výrobu místní speciality jménem Atkáryho kremnické krumple, což je nepečená cukrovinka, kterou si jinde než v Kremnici nedáte. V prostorách nad informačním centrem můžete nahlédnout do výroby zařízené ve stylu art deco včetně dobové hudby. Recept na kremnické krumple vznikl na začátku minulého století a dnešní výroba se drží právě tohoto původního receptu.
S Martinem Varhaňovským se během prohlídky vydáte ochutnat i tekuté dobroty, a sice víno Ringbürger v místních sklepech, kterých pod Štefánikovým náměstím najdete hned několik. Raritou je také stále fungující mincovna a k ní přidružené muzeum a nesmíme zapomenout na festival Hudba pod diamantovou klenbou, který pořádá houslový virtuos Peter Michalica v jednom z nejkrásnějších měšťanských gotických domů v Kremnici – Dom komorského grófa. Festival probíhá v podobě cyklu koncertů do poloviny července a vystoupí orchestry, sbory i sóloví umělci s klasickou i jazzovou tvorbou. Pokud byste se do Kremnice chystali na konci srpna, nesmíte vynechat festival Kremnické gagy, což je evropský festival humoru a satiry, který se ve městě pořádá už od roku 1981, kdy začínal jako undergroundová záležitost. Součástí festivalu je také expozice Muzeum kýče a Ulička slavných nosů, na níž jsou umístěny podobizny osobnosti se smyslem pro humor, které už nejsou mezi námi.