Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Zelená lékárna: Měsíček lékařský aneb Blahodárné „SLUNÍČKO“

Oranžově zbarvená letnička jménem měsíček lékařský má tolik úžasných vlastností prospěšných zdraví! A skvělá zpráva je, že díky své nenáročnosti patří k ideálním rostlinám i pro zahradníky-začátečníky.

Jana Kantorová | 29. 03. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Měsíček – přezdívaný někdy „sluneční nevěsta“ – opravdu nevyžaduje skoro žádnou péči, ani není nutné ho předpěstovávat. Sám ochotně vyraší z přímého výsevu. Svými žlutými a oranžovými květy těší okolí po celé léto, jelikož vykvétá zhruba od poloviny června a pokračuje až do září. Často klidně do prvních mrazíků. Měsíčku se může skvěle dařit jak na záhoně v zahradě, tak v nádobě umístěné na balkoně či terase. Tam se nejlépe ujmou zakrslé varianty, ale i u nich platí, že nejdůležitější je pro ně dostatek světla a hodně slunce.

Pěstují se odrůdy s různým zbarvením, nejen s klasickým oranžovým, ale ty jediné mají pozitivní účinky na zdraví. Z rostliny se sbírá celé květenství, nebo jen obvodové okvětní lístky, a to po celé období kvetení. Zkušené bylinkářky doporučují využít ke sběru čas před polednem, kdy oschne ranní rosa. 

A jaké že zázraky s lidským zdravím tato letnička umí? 

Galerie: Měsíček lékařský

Bojovník nejen za zdravou kůži  

Při vnitřním užívání v podobě tinktur, odvarů nebo čajů měsíček pozitivně ovlivňuje činnost jater i žlučníku, působí protizánětlivě a jako dobrý antioxidant pro lidské buňky. Dokáže rovněž ulevit od kašle, astmatu či srovnat nepravidelný menstruační cyklus, případně ztišit menstruační bolesti. Silice, karotenoidy, hořčiny a další v něm obsažené účinné látky zároveň snižují krevní tlak a zpomalují srdeční rytmus. Co naopak zrychlí, je metabolismus, takže kdo má problémy s trávením nebo nadváhou, měl by dát měsíčku šanci. Při zevním použití si ho jistě nemůže vynachválit leckterá maminka, které pomohl s bradavkami bolavými od kojení nebo s opruzeninami jejího miminka. Měsíček dokáže zázračně zahojit všelijaké kožní neduhy – akné, ekzémy, svědivá suchá místa či plísně. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, odkud je jen pouhých pár kroků do lesa

V náručí Liščího lesa oddechuje klidným spánkem zahrada, ve které se zabydlela pohoda s celou řadou domácích i cizokrajných rostlin.
marianne.cz

A s jizvami je konec 

Navíc si měsíčková mast/krém poradí s řeznými poraněními, popáleninami a opařeninami. Síla téhle veselé rostliny určitě přijde vhod i všem, kdo se potýkají s křečovými žilami či se staršími zatvrdlými jizvami. Ty se totiž při pravidelném promazávání měsíčkovou mastí uvolní, zvláční. A jak by také ne? Vždyť se měsíček právě pro úžasné schopnosti regenerovat objevuje i ve složení mnoha kosmetických přípravků. Koneckonců ani jeho líbezná vůně není k zahození. Člověka nejen hezky pohladí, ale současně mu zvedne náladu, stejně jako sluníčko nahoře na obloze... Ale to určitě každý pozná sám už při prvním přičichnutí. 

Tip redakce: Když přelijete dvě lžičky měsíčku vroucí vodou, necháte 10 minut vylouhovat, získáte skvělý protizánětlivý čaj. Přijde vhod k léčivému popíjení, ale vlažný také coby kloktadlo, na výplachy bolestivé ústní dutiny či k výrobě obkladů. Přidáním dalších bylin vzniknou směsi fungující na další škálu neduhů. 

Mohlo by se vám líbit

Chrápání ničí manželství i zdraví, zbavte se ho! Pomůže laser i bylinky!

Každý z nás občas chrápe, na tom není nic neobvyklého. Pokud ale váš partner chrápe neustále a vy už jen toužíte po oddělených ložnicích, pak je načase s tím něco provést!
marianne.cz

Hojivá mast 

Co je potřeba:  

  • 50 ml bio bambuckého másla  
  • asi 20 g sušených květů měsíčku  
  • 20 ml mandlového oleje  
  • ohnivzdorná miska 
  • kastrůlek  
  • jemné sítko, případně plátýnko a cedník 

Příprava:  

1. Máslo naporcujte na menší kousky a vložte spolu s olejem do misky. Kastrůlek naplňte asi do poloviny vodou, vložte do ní misku a zahřívejte v této vodní lázni na co nejnižším plameni (stupni). 

2. Jakmile bude máslo tekuté, nasypte do něj květy. Nechte na plotně ještě asi 30 minut zahřívat, opět na nejnižším plameni (stupni). 

3. Poté máslo sejměte z plotny a odstavte do druhého dne, kdy jej opět stejným způsobem rozehřejte. Přeceďte přes sítko a čistou tekutinu nalijte do uzavíratelných kelímků nebo formiček, v nich nechte máslo ztuhnout. Skladujte na chladném místě. 

Účinky: Všestranně použitelná a hojivá mast z měsíčku by neměla chybět v žádné domácnosti. Hodí se nejen pro citlivou dětskou pokožku, ale na jakákoli suchá místa na kůži, k hojení spálenin, ekzémů a podobných problémů. 

Mohlo by se vám líbit

Divoká zahrada plná tajuplných zákoutí i zarostlých stezek

Vystoupejte spolu s námi do zahrady, která, ač se rozkládá v Praze, je divoká a plná stezek, které ve vás při prvním letmém pohledu probudí neodolatelnou touhu po dobrodružství.
marianne.cz

Likér s yzopem 

Co je potřeba:  

  • 3 snítky kvetoucího měsíčku lékařského + 3 květy k ozdobení  
  • 7 snítek kvetoucího yzopu + 1 čerstvá snítka k ozdobení 
  • 1 lazurit (kámen lapis lazuli – tak velký, aby prošel hrdlem vybrané lahve)  
  • 1 l žitné pálenky s vysokým obsahem alkoholu  
  • 4 lžíce akátového, případně jiného medu 
  • trychtýř  
  • uzavíratelná lahev 

Příprava:  

1. Měsíček a yzop krátce opláchněte a osušte, případně ještě zbavte uvíznutého hmyzu. 

2. Bylinky vložte společně s lazuritem do lahve a vlijte pálenku. Lahev umístěte na osvětlené místo a nechte ji tam po dobu tří měsíců odstát. 

3. Posléze bylinky vyjměte a pálenkový základ přeceďte přes kávový filtr. 

4. Tekutinu nalijte zpátky do lahve a přidejte čerstvou snítku yzopu i měsíčku a také med. Nechte ještě tři týdny odpočinout, pak můžete začít likér užívat. 

Účinky: Likér z měsíčku a yzopu pomáhá při trávicích obtížích, zejména těch spojených s křečemi.Vložený lazurit se považuje za léčivého pomocníka jak pro psychiku, tak pro tělo. Snižuje totiž krevní tlak, reguluje správnou funkci štítné žlázy a navozuje lepší spánek. Měl by také posílit sebevědomí a důstojnost, pomoci odhalit pravdu skrytou někde v hloubi duše a celkově zlepšovat náladu.  

Doporučené užívání: 1–2 stopičky denně

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Rýmovník nejen rýmu vyléčí

Málokterou léčivou rostlinu strčíte jen tak do kapsy a nosíte s sebou, aby v případě potřeby pomohla. Rýmovník klidně, dokonce se to doporučuje. Přičichnutím k jeho listům začíná cesta ke zdraví.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Zahrada
První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit