Nenápadné štěstí
Ale zpátky ke kontryhelu s přízviskem obecný. Ten je odpradávna ceněnou léčivou bylinou. Jeho blahodárné účinky byly popsány již v antice. Ve středověku se dostal i do centra pozornosti alchymistů, kteří ho využívalli při pokusech o výrobu zlata. Jak známo, jejich úsilí nepřineslo kýžené výsledky, nicméně kontryhel díky nim získal botanické jméno – alchemilla –, což v překladu znamená něco jako bylina alchymistů. Svým způsobem je vlastně také zlatem, ač rostlinným.
Nejvíc ceněný je v té sekci jako univerzální ženská bylinka. V lidovém léčitelství se používá jeho nať a kvetoucí listy, které se sbírají od května do září. Ty jsou bohaté zejména na silice, organické kyseliny, tříslovinu, kyselinu salicylovou i vitamin C, které ve vzájemné souhře pomáhají s několika neduhy – při zažívacích a střevních potížích, při hojení ran a zástavě krvácení, zlepšování stavu u jaterních či ledvinových chorob. Je také silným antioxidantem.
Tradičně se kontryhel sklízí v období květu. Ukazuje se však, že je-li trhán později, po odkvětu, obsahuje vyšší množství látek, zejména taninů, tříslovin, majících krom antiseptických a antioxidačních vlastností schopnost vytvářet komplexy s molekulami, které následně detoxikují celé tělo. Bezkonkurenčně je kontryhel obecný jednou z nejlepších ‚ženských‘ bylin, jež podají pomocnou ruku v okamžiku gynekologických či hormonálních problémů – po potratu, porodu, při menstruaci, menopauze a tak dále. Zdánlivě nenápadná bylina je tak nejen ozdobou okrasné části zahrady, ale také synonymem pro ženské štěstí.