Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Bioodpad vzniká v kuchyni, když zpracováváme ovoce a zeleninu, i na zahradě. Často pak končí v hnědé popelnici, nicméně to je vcelku škoda. Lze z něj totiž vyrobit kompost, po kterém vaše rostliny porostou jedna radost.

Jana Bitalová | 25. 05. 2024

Mohlo by se zdát, že stačí bioodpad házet na hromadu a nechat ho, aby se rozkládal. Opak je pravdou. Kompostování je sice snadné, ovšem má svá pravidla. Výsledkem jejich dodržení je kvalitní kompost, který využijete pro ovocné rostliny, zeleninu i květiny.

Přírodní poklad raději schovejte

Co si budeme povídat, na rozkládající se bioodpad není úplně hezký pohled, navíc musíte počítat s tím, že bude zapáchat. Proto se pokuste najít místo, kde ho schováte. Ideální jsou vzdálenější rohy zahrady oddělené třeba živým plotem.

Kromě toho by stanoviště pro kompost nemělo být na přímém slunci ani místě, kde hrozí, že bude podmáčený nebo do něj poteče voda (například z okapů). Zároveň však nezapomeňte, že budete ke kompostu potřebovat přístup, a to nejen kvůli odebírání pro použití. Bioodpad rozkládají bakterie a další organismy, které potřebují vzduch. Občas je proto nutné ho přeházet.

Pořídit lze kompostér, k němuž dostanete přesné instrukce, jak s ním zacházet. Řešením je ale také dřevěná konstrukce se stříškou z prken s rozestupy nebo umístění ohrádky třeba pod stromy. Druhá varianta je ovšem pomalejší, takže si na kompost počkáte o něco delší dobu.

Kompost nevznikne za týden, ani za měsíc. Potřebuje asi jeden rok, pak je použitelný. Potřebovat ho budete hlavně na jaře a na podzim, kdy ho přidáte k zemině, do níž budete sázet rostliny.

Co patří do kompostu?

Do kompostu můžete dávat zahradní odpad, jako je posekaná tráva, sláma, seno, piliny atd. Kromě toho také listí, pouze ořechové je lepší pečlivě promíchat s jiným materiálem nebo nadrtit. Obsahuje totiž antibakteriální silice, co proces rozkladu zpomalují.

Dále lze do kompostu vyhazovat tento kuchyňský odpad: čajové sáčky, kávová sedlina, slupky z ovoce a zeleniny, skořápky od vajíček, ořechové skořápky (drcené), papírové kapesníky apod. Na kompost také patří trus býložravých zvířat, ale rozhodně ne jiných.

Kompost, pomocník zahrádkářů

Kompostování je skvělý způsob, jak zužitkovat bioodpad ze zahrady i kuchyně, a přispět tak k udržitelnosti i získat živiny pro pěstované rostliny. Jde tedy o činnost, která se vám určitě vyplatí.

Mohlo by se vám líbit

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Hydroponie je moderní metoda pěstování rostlin, která je založená na tom, že se nepoužívá půda. Nahrazuje se totiž roztokem s živinami, jenž dodává rostlinám to, co potřebují. Tento inovativní způsob má mnoho výhod. Pojďte je s námi poznat.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Vánoční hvězda: Teplomilná kráska opředená legendami nemusí být jen rostlinou na jedny svátky

Vánoční hvězda: Teplomilná kráska opředená legendami nemusí být jen rostlinou na jedny svátky

Zahrada
Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Nenechávejte choulostivé rostliny napospas mrazu. Můžete je přikrýt nebo obléknout

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit