Vítejte u řeky
Na břehu řeky Vlčavy, v Rožmitále pod Třemšínem, stojí dům, který vás může inspirovat. I po rekonstrukci si zachoval stopy a vůně starých časů.
Rodina Humlových žije ve velkém domě na břehu řeky Vlčavy. Toto místo jim za domov určil kdysi dědeček-koželuh, který ke své práci potřeboval blízkost vody. Prostor mezi náhonem a řekou má zvláštní, starobylé kouzlo. To zřejmě také inspirovalo architekta Stanislava Fialu, který je autorem rekonstrukce menšího domu pro dospělého syna Martina s rodinou.
V nové podobě teď stavba vytváří s domem rodičů – bývalou koželužnou – kompaktní celek ve stylu uzavřeného hospodářského dvora. Z domku, který syn koupil od sousedů, vytvořil architekt Fiala další pohodlné rodinné sídlo. V době, kdy rekonstrukce začala, sice ještě nikdo netušil, že se Martinova rodina rozroste o čtyři děti, ale jako by vše už bylo dávno naplánováno…
Kuchyň architekt umístil do úzké místnosti se zachovaným klenutým stropem. Ten také, spolu s všudypřítomnou břidlicovou podlahou, dodává interiéru rustikální charakter, s nímž si příjemně rozumí dřevěná kuchyňská sestava. I tady, v malém prostoru, došlo na Fialovy typické detaily – minimalistická řešení zavěšení polic a svítidel pomocí ocelových táhel nebo lanek. Přestože dokonale plní svou roli, jsou v interiéru téměř neviditelná. Zbytek přízemí zabírá velká společenská místnost, ložnice rodičů, koupelna a předsíň. V patře, pod zachovanými původními trámovými krovy, najdeme knihovnu a dětský ráj.
Koupelna
Technické vodovodní kohoutky a břidlicový obklad dovolují vyniknout mosaznému umyvadlu. Barevný benátský štuk na omítkách dodává koupelně milou atmosféru.
Kuchyň
Zachované klenuté stropy naznačují, že tu dříve byla hospodářská místnost. Nyní jsou tu po obou stranách prakticky uspořádané kuchyňské skříně a nad pracovní deskou visí na ocelových táhlech police.
Barevnost fasády
Teplý odstín světle žluté omítky zvýrazňuje tyrkysová barva dveří a oken. Barvy, které se běžně používaly na přelomu 19. a 20. století, působí i dnes moderně.