Navštivte s námi místo, kde vznikají krásné designové bytové textilie
V rodinné firmě Tkalcovna Kubák Strmilov se vyrábějí látky už víc jak půldruhého století. Řemeslný um, zručnost a lásku k tradičnímu tkalcovskému řemeslu si tu svědomitě předávají z otce na syna.
Historie rodinné tkalcovny začíná v roce 1870, tradice tkalcovského řemesla ve Strmilově však sahá mnohem dál. Už od nepaměti si hospodáři tkali látky pro vlastní potřebu. Ti nejlepší se začali tkalcovství věnovat výhradně a v malém jihočeském městečku spřádalo přízi v druhé půlce 17. století devět tkalců.
Text: Darina Kameníková
Od cechů po firmu
Řemesla se tehdy sdružovala v ceších a strmilovští tkalci spadali nejprve pod ten jindřichohradecký. Když se jim pak v roce 1718 podařilo založit cech vlastní, tkalcovské rodiny se rozrůstaly a stavěly si nové domky na okraji města. Po zrušení cechů v druhé půlce 19. století se otevřel prostor pro zakládání soukromých podniků. Toho se chytil František Kubák a zrodila se Tkalcovna Kubák Strmilov. Od té doby podnik zůstal v rodinných rukou a předává se z otce na syna. Hned od začátku firma nabízela širokou škálu zboží. Vyráběla bavlněné orientální šátky, které se vyvážely až na Balkán, potahové látky, ručníky či ložní prádlo.
Jak šel čas
V roce 1897 převzal firmu František mladší. Ve dvou dalších pobočkách rozjel také výrobu dekoračních látek. Za jeho syna Ferdinanda tu pak vznikaly luxusní textilie pro pražské módní domy a také damašky. Po znárodnění byla firmy obnovena v roce 1955 a vedoucím dílny, která spadala pod Ústředí lidové umělecké výroby, se stal Ferdinand Kubák mladší. Výrobky prosperující tkalcovny se vyvážely do ciziny a slavily úspěchy ny výstavách doma i v zahraničí. V roce 1992 byla dílna rodině Kubákově v restituci vrácena. Zdeněk Kubák se synem Filipem v ní dnes vyrábějí kvalitní bytový textil z přírodních materiálů, na který by byl hrdý i zakladatel firmy.
- Zdroj článku
-
Venkov a styl