Seznamte se s bylinnou apatykou, pečující nikoli o ženské, ale mužské tělo
Pojďte s námi pootevřít dveře do tajuplné přírodní lékárny plné známých i méně známých bylin, které mají moc léčit mužské neduhy. Jejich použití však nejprve konzultujte se svým lékařem.
Ženské a mužské tělo se neliší pouze ve vnějších znacích, ale také směrem dovnitř – k prožívaným emocím. Muži daleko víc než ženy riskují, jsou vystaveni stresu a přejídají se. A jaké neduhy je většinou pálí? Jsou to hlavně srdeční infarkt, zánět prostaty, poruchy erekce, mužská neplodnost, rakovina varlat a tlustého střeva či padání vlasů. Příroda má ale pro ně naštěstí docela vlivné spojence proti jednotlivým nemocem. Pojďme si představit alespoň několik z těch, které by pozornosti pánů neměly uniknout.
Posila pro srdce
Keře hlohu obecného rostou běžně při okrajích cest, lesů a remízků. Na jaře rozkvétají půvabnými, ale nepříliš voňavými okolíky smetanově bílých květů, které se do podzimu promění v červené malvičky jako korálky. Nálev z jeho květů nebo lépe tinktura – výluh v alkoholu, posiluje a prokrvuje srdeční sval a povzbuzuje jej, aby tepal ve správném rytmu. Reguluje krevní tlak, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce a blahodárně působí také při angině pectoris. Uvolňuje vápenaté usazeniny v cévách a je tak prevencí aterosklerózy a infarktu myokardu. Slabší účinek mají také plody.
Mohutný strom Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba pochází z Číny, ale můžete na něj narazit už i v české kotlině. Jeho listy obsahují na šedesát aktivních látek, kterým se přičítá schopnost prokrvovat tkáně a zvyšovat pružnost cév. Čaj nebo tinktura z jinanu slouží jako prevence infarktu, aterosklerózy a mrtvice.
Protinádorová prevence
Aromatický Rozmarýn lékařský je sice domovem ve Středomoří, u nás ale už dávno zdomácněl. Díky obsahu éterických olejů a antioxidantů, zejmén kyseliny rozmarýnové a karnosolové má silné protirakovinné účinky. Podporuje produkci trávicích šťáv a také detoxikuje játra. Účinně také povzbuzuje cirkulaci krve v těle a zlepšuje tím prokrvení končetin. Je doporučován i jako podpůrná léčba při plešatosti – vyživuje totiž vlasové folikuly a zpomaluje vypadávání vlasů. Kromě šamponu s rozmarýnem je dobré pravidelné omývání vlasové pokožky nálevem z rozmarýnu, kdy 5g bylinky spaříte litrem vroucí vody. Koupel chodidel ve stejném nálevu je pak umí zbavit zápachu.
Pro vytrvalou kvetoucí nať Vrbovky malokvěté budete muset vyrazit někam k potoku či rybníku – miluje totiž vlhké půdy. Na tuto bylinu nedala dopustit věhlasná rakouská bylinářka Maria Treben a používala ji u svých pacientů na všechny neduhy spojené s prostatou. Od zánětů způsobených nachlazením až po její nezhoubné zvětšení, které často přichází u mužů s věkem. Vrbovkový čaj je vhodné pít po čtyřicítce i preventivně.
Vitální plevel, ale také léčivka
Kopřivu dvoudomou najdete všude, i tam, kde byste ji nejradši neviděli. Dřív než se ji ale rozhodnete natrvalo vyhnat z vaší zahrady, měli byste vědět, že její účinky můžete využít ve svůj prospěch a ne malý! Pro vysoký obsah chlorofylu a minerálních látek, zejména hořčíku a železa, je vhodná k podpoře metabolismu a krvetvorby.. Krev také čistí a dokonce účinně snižuje hladinu cukru v ní. Posiluje též růst vlasů a omezuje jejich padání. Lze ji užívat čerstvou jako náhradi špenátu (pouze mladé lístky) nebo sušenou ve formě čaje, tinktury či sirupu. Nevíc účinných látek obsahuje na jaře. Její kořen je dokonce jedním z nejúčinnějších léků na zvětšenou prostatu, takže se vyplatí zaměřit svou pozornost i na něj.
Zdroj: Venkov a styl, kresby: Lukáš Paderta
- Zdroj článku
-
Zdroj: Venkov a styl, kresby: Lukáš Paderta