Řemeslo: Za vůní dřeva a perníku
Vyučil se kovorytcem, ale už ve škole vyrobil Jiří Rücker svou první ozdobnou formu na perník. A do práce se dřevem se zamiloval.
marianne.cz
Staré kousky jako deky, ubrusy, závěsy, ba dokonce i povlečení či utěrky raději nevyhazujte. Z těchto skvostů si můžete snadno vytvořit originální kousky, které vám bude okolí závidět. Jak jednoduše ušít teplou vestu z deky, vám prozradí návrhářka a švadlenka Pavla Hosnedlová.
Podzim dorazil prvními chladnými krůčky, což inspirovalo návrhářku a švadlenku Pavlu Hosnedlovou, tvořící pod značkou Funky Bob k vytvoření jednoduchého, ale stylového kousku, který zvládnou všechny šikovné ruce. Vzpomínáte, jak nám naše maminky vždycky říkaly, abychom si hlídali teplá záda kvůli ledvinám? Ruku na srdce, kolik z nás to skutečně dodržovalo? Dnešní kousek je poctou jedinečné estetice Moravy a poklona všem moudrým maminkám, které to s námi vždycky myslely dobře.
Naše švadlenka pochází z malebné Moravy, kde tradice a řemeslná zručnost mají své pevné kořeny. Pro tento kousek si připravila tradiční starý ubrus nebo spíše jeho odstřižky s místními folklorními motiv. Materiál, který zvolila, je přímo inspirovaný přírodou, a co je nejdůležitější – je všude kolem nás. V duchu udržitelné módy Pavla využila staré nepoužívané kousky. Pro své tvoření si zvolila recyklované látky a pečlivě promyslela každý krok, aby její tvorba nejenom odrážela tradice, ale také přispívala k zodpovědné módní budoucnosti.
Látku o rozměrech 100 x 150 cm přeložte napůl, aby vznikl obdélník s rozměry 50 x 150 cm. Tento přeložený obdélník rozstřihněte podélně, čímž získáte dvě stejné poloviny látky – přední a zadní díl.
Na obou polovinách látky vystřihněte v horní části oblouk pro výstřih. Přední část může mít hlubší výstřih než zadní, podle vašeho vkusu. Pro rovnoměrný oblouk můžete použít kružítko nebo talíř.
U zadního dílu označte na stranách místo pro otvory na ruce. Zhruba 15-20 cm od horního okraje vystřihněte v oblouku otvory na rukávy. Ujistěte se, že jsou otvory dostatečně velké a pohodlné.
Přední poloviny vesty nechte rozstřižené uprostřed, aby se vesta dala nosit rozepnutá. Pokud chcete přidat kapsy, nyní je správný čas. Zadní díl ponechte pouze s prostřihy pro krk a průramky.
Přední a zadní díl máme připravený, průkrčník vytvarovaný podle naší představy. Nyní si připravíme kapsy a materiál pokud je chceme nějak ozdobit, v našem případě použijeme odstřižek krajky na jejich dekoraci.
Srovnejte přední a zadní díl vesty na ramenou, pečlivě srovnejte okraje a sešijte ramenní švy. Doporučuje se šít z rubové strany, aby švy zůstaly neviditelné z lícové strany.
Ozdobné kapsy vytvořené z odstřižků ubrusu nebo kapesníků našpendlete na přední díl vesty na požadovaná místa. Kapsy však zatím nepřišívejte – nejprve je upravte a připravte k přišití pevným stehem, aby byly správně vytvarované a dokonale seděly.
Z utěrky ze 100% bavlny nastříhejte proužky látky o šířce 4 cm. Složte obě strany proužku směrem ke středu a poté přeložte napůl. Tím vznikne začištěný proužek široký 1 cm, který použijete k lemování výstřihu, průramků, předního dílu a případně i spodního okraje vesty.
Proužky o šířce 4 cm použijte také k vytvoření mašliček na zapínání. Složte je stejným způsobem jako lemovací proužky (složením stran do středu a přeložením napůl), aby vám vznikl čistý proužek široký 1 cm. Mašličky umístěte na obě strany předního dílu s rozestupem 11 cm mezi sebou. Vložte je do švů před lemováním, aby byly pevně přichyceny.
Olemované kapsy, ozdobené krajkou, nyní přišijeme k vestě už napevno. Ujistěte se, že jsou správně umístěné, a přišijte je pečlivě po okrajích, aby pevně držely. Tento ozdobný prvek můžete dle vlastního vkusu buď použít, nebo jej vynechat – vesta bude vypadat skvěle v obou případech.
Autorský článek, Pavla Hosnedlová