Přejít k hlavnímu obsahu
Řemesla

Šperkařské řemeslo nové generace: Prsteny na míru vytvořené mistry zlatníky podle vašich představ

Sníte o šperku ze zlata s drahokamem podle vašich představ? Zkušení zlatníci, pokračovatelé dlouholeté rodinné tradice, prozradili Marianne, jak díky moderním technologiím a tradiční ruční výrobě dokáží vaši představu o dokonalém šperku, proměnit ve skutečnost.

Jana Szkrobiszová | 26. 09. 2024

Královéhradecká firma Oronico vychází z bohaté tradice šperkařského řemesla, přičemž šperkaři pečlivě vybírají každý šperk, který můžete nalézt v jejich prodejnách. Zaměřují se na autentické jedinečné kusy, které jsou k dispozici pouze v jediném exempláři, čímž ctí tradici ruční výroby a originálního designu. Spolupracují s předními italskými, německými i českými dodavateli, aby zaručili špičkovou kvalitu. Tato filozofie je přivedla k tomu, že začali ručně vyrábět prsteny na míru, podle individuálních přání zákazníků. Tím dokonale propojují tradici s osobním přístupem.

Mohlo by se vám líbit

Od přadleny přes tkaní po paličkování. Tahle řemesla jsou už jen ozvěnou minulosti

Kolovrátky známe hlavně z pohádek, dřív ovšem bývaly běžnou součástí domácností. Díky nim a šikovným rukám vznikala příze. To byl ovšem teprve začátek náročné práce...
marianne.cz

Jak vznikají návrhy šperků?

Za zpracováním šperků nestojí žádný designerský tým, ale samotný zakladatel Pjeter Prekpaljaje a jeho synové Mark a Nikola, kteří jsou vystudovaní profesionální zlatníci a sami dokáží vytvořit návrh šperku. „Naši zákazníci často přicházejí s vlastními návrhy nebo konkrétními představami o špercích, které chtějí. Někdy je to velmi přesná představa, jindy společně design vymýšlíme," říká Nikola Prekpaljaj, jeden ze synů zakladatele. Nejčastěji k jejich výrobě používají žluté, bílé a růžové zlato v kombinaci s přírodními drahokamy a polodrahokamy. Kameny pro zakázkové šperky vybírají přímo v brusírnách, což umožňuje poskytovat podrobné informace o jejich původu a kvalitě. Značka Oronico drží krok s dobou a kombinuje tradiční techniky s moderními technologiemi. Proces začíná ruční kresbou návrhu, která se následně převádí do 3D podoby. „To umožňuje zákazníkovi vidět šperk ze všech úhlů ještě před zahájením výroby,“ vysvětluje Nikola Prekpaljaj. Po mechanické výrobě následuje tradiční ruční fasování kamenů, což dodává šperku osobní kouzlo.

Mohlo by se vám líbit

Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Řemeslná výroba bývala podstatnou součástí běžného života. Šikovné ruce zpracovávaly vlnu, dřevo, kov, hlínu a další materiály. My už žijeme v jiné době a málokdo si pamatuje, co dělal třeba takový hamerník. Pojďte to s námi zjistit.
marianne.cz

Ruční výroba šperků vyniká i v digitálním věku

Tradiční výroba šperků hraje i v dnešní digitální éře významnou roli. „Přestože se mnoho úkonů zmechanizovalo, což umožňuje preciznější a rychlejší práci, tradiční ruční výroba zůstává nenahraditelná a dodává našim šperkům jejich jedinečný charakter a hodnotu," dodává Nikola Prekpaljaj. Díky osobnímu přístupu si i v moderním světě tradiční řemeslo uchovává své nezastupitelné místo a nadále hraje důležitou roli při tvorbě šperků s duší a historií. Rodinná klenotnická firma si zakládá na preciznosti a vysoké kvalitě. Ke všem šperkům s drahými kameny poskytují certifikát s údaji o šperku a kvalitě použitých kamenů. Brilianty o váze 0,20 karátů a více jsou opatřeny GIA certifikátem, nejuznávanějším mezinárodním certifikátem pravosti diamantu. „Etický původ našich materiálů je pro nás klíčový. Spolupracujeme pouze s dodavateli, kteří mohou garantovat, že naše kameny pocházejí z nekonfliktních zón,“ dodává Nikola Prekpaljaj. K tomuto řemeslu také neodmyslitelně patří péče o šperky včetně úprav, oprav a čištění šperků. Zlatnická dílna je schopna přizpůsobit šperky podle specifických požadavků zákazníků a vyrábět a kombinovat to nejlepší z obou světů s využitím moderní technologie a zároveň dodržovat tradiční postupy ručního řemesla, které dodává šperkům jejich unikátní kvalitu.

Galerie: Krása ručně broušených prstenů

Čtěte také: Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Řemesla
Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Řemesla
Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Řemesla
Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Řemesla
Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit