Přejít k hlavnímu obsahu
Řemesla

Jak včelaří žena aneb stáčení prvního medu na farmě v podhůří

Simona Adamcová pořídila včely jako terapii pro svého tatínka po těžkém úrazu. Dnes má včelí farma v Rokytníku ve východních Čechách třista včelstev, vytočí několik tun medu za sezonu a sbírá jednu cenu za druhou.

Eva Všetíčková | 23. 08. 2022

V sídle a obchůdku včelí farmy ve vesnici Rokytníku už nikdo není. MIlionům bzučících zaměstnanců a jejich chovatelům dávno začal rušný pracovní den v terénu. Po nezvykle chladném jaru konečně nastal čas, kdy se může z plástů vytočit první med. Před stáčírnou stojí šestnáct úlů, které se budou dnes vybírat. V pozadí je několik desítek krabiček se včelími oddělky, základy budoucích nových včelstev. Když SImona stáčírnu vybavenou technologií na zpracování medu za statisíce korun zhruba před deseti lety pořizovala, v celém Česku existovaly jen tři podobná zařízení. 

Galerie: Včelařská farma v Rokytníku

Hmyzí léčitelky

Bzučení včel je všudypřítomné až omamné... "Mně to bzučení hrozně uklidňuje," směje se paní Simona. Před dvaceti lety si přitom svůj život i práci představovala v jiných kulisách. Po pár letech na náchodském gymnáziu odešla do Prahy studovat konzervatoř, hudební obor zaměřený na saxofon a klarinet. Jenže nešťastná náhoda jí změnila plány. V roce 2002 měl její tatínek vážnou dopravní nehodu. Při jízdě na kole ho srazil řidič a z místa ujel. Tatínek přišel o pravou ruku a lékař tenkrát rodině doporučil terapii včelařením. Simona přerušila všechny závazky v Praze a vrátila se do rodného kraje. Začala učit děti na místní umělecké škole a přídila první tři včelstva. Dnes je prý její tatínek dobrou a hlavně nepostradatelnou duší rodinného podniku. Na nějaké trápení mu nezbývá čas, jak jej včely zaměstnávají. Na své včelí farmě má Simona Adamcová třista nástavkových úlů – dřevěných krabic, které se dají narovnat na sebe. Do každé se vejde deset dřevěných rámků. A jak se z nich med získává? Včely je nejdřív potřeba omámit dýmem z tzv. kouřáku. Pak se vyndavá jeden rámek s plásty za druhým, omámené včelky se z nich opatrně shrnou a plásty odnesou do stáčírny.

Info ikona
Vybírání medových plástů z úlů

Technologie spolupracují s přírodou

Ve stáčírně, kde je skoro tma a velké horko, přicházejí na řadu již zmíněné moderní technologie. "Čím je vetší horko, tím lépe teče med z plástů," vysvětluje včelařka. Odvíčkovač se speciálním vibrujícím nožem vyhřívaným horkou vodou zbavuje plásty voskových víček, kterými včely uzavírají každou  medovou buňku kompletně naplněnou zralým medem. Vosk chrání její obsah před vlhkostí a bakteriemi. Ve finále odvíčkovací linky jsou očištěné rámky připravené jít do tzv. medometu. Ten se roztáčí dokola a odstředivá síla vytáčí med z plástů. Z jednoho plného rámku se získají necelá dvě kila tohoto drahocenného produktu. Med vytéká z tzv. šnekového lisu. Do něj odvíčkovací linka posílá odříznutá vosková víčka se zbytky medu a vše se zatudena vylisuje a oddělí. Med pak odtéká do speciální vaničky. Vosk z lisu se uloží do chladu a po sezoně se ve speciálním zařízení roztaví a vyčistí. Znovu se pak používá ve včelím hospodářství, mimo jiné na výrobu mezistěn do rámků. Po pár dnech se med usadí a sám dočistí. A jak zdejší med chutná? Naprosto báječně. Všechny úly mají v Rokytníku na kočovných paletách. Díky tomu je možné kdykoliv změnit stanoviště, což se děje vždy v noci – med pak může pocházet třeba z javorové aleje, kvetoucí louky, z lesa a hlavně ne z chemií ošetřených lánů řepky.

Zdroj: Venkov a styl

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Řemesla
Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Řemesla
Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Řemesla
Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Řemesla
Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit