Dáma, jejímž pracovním jazykem jsou nezapomenutelné přírodní vůně
Vůně provází člověka odnepaměti a ty libé přímo vyhledáváme. Ćeské země však nikdy nepatřily mezi parfemářské velmoci, takže parfemářskému řemeslu se u nás věnuje jen hrstka lidí. My jsme takovou zajímavou ženu našli. Vystudovanou farmaceutku Petru Hlavatou.
"Naši schopnost přesně cítit už dávno překryl nános syntetickkých náhražek, se kterými denodenně přicházíme do styku. Náš nos díky nim otupěl, přestože na přesnosti tohoto smyslu kdysi také záleželo naše přežití," říká Petra Hlavatá a dodává: "Dobrá zpráva však je, že s trochou trpělivosti se dá čich znovu vytrénovat." Ona sama po studiích farmacie, jejichž součástí byla také homeopatie nebo Bachova terapie, začala pracovat v oboru. Pak společně s manželem hodně cestovala, hlavně po zemích Blízkého východu. Ty ji čichovými zážitky natolik okouzlily, že se po návratu do Čech rozhodla věnovat se kromě jiného také aromaterapii a založila vlastní značku Rafaella – Umění vůní, začala míchat parfémy a o vůních také vyučovat. Tvoření parfému je podle ní tak trochu umělecká činnost, podobné jako skládat hudbu – z jednotlůivých tónů – ingregiencí, pak nakonec vznikne parfém.
Voňavá alchymie
A jak takový parfém vzniká? Podle Petry je to dlouhý proces vyžadující velkou představivost a trpělivost. Nejdřív je třeba vymyslet, z jakých ingrediencí bude vůně složená. Ty pak přepsat do vzorce éterických olejů, namíchat je a přibližně rok nechat zrát. V průběhu tohoto procesu je nutné vznikající vůni čichem pravidelně kontrolovat. V momentě, kdy vám vůně připadá hotová, je třeba ji zastabilizovat a v laboratorních podmínkách přeměnit ve vzorec – recept platný jednou provždy. Inspirací je Petře buď člověk, pro kterého parfém vytváří nebo také nějaké zajímavé místo. Takovým byl pro ni před pár lety nádherný barokní kláštěr Kladruby u Stříbra, pro který vytvořila nejprve voňavý triptych nazvaný Monastery. Společně se zdejším kastelánem Milanem Zoubkem pak začali budovat v Česku ojedinělý projekt – stálou expozici vonných látek Archiv vůní.
Ve dvou se to lépe táhne
O letních prázdninách v kladrubském kláštěře spolu s kolegyní Markétou Filipovou příležitostně pořádají víkendové workshopy, během kterých se zájemci o vonnou alchymii mohou seznámit nejen se vznikem parfému, ale také vytvořit si svůj vlastní, originální. Mezi jejich další aktivity patří také Škola čichu. Petra pro ni vytvořila vlastní vonnou typologii sestávající ze šestnácti vonných typů – linií. Každá má svoji barvu a vonné látky a na základě toho lze zjistit, jaký je kdo vonný typ, jestli dřevitý, citrusový či květinový. Základních vůní je ale sto dvacet a na to, abyste se naučili rozeznat jich zhruba polovinu, byste museli absolvovat minimálně roční kurz!
"Vůně se přes čich napojují na naše vzpomínky. A ty libé vyvolávají příjemné emoce," dodává Petra Hlavatá.
Zdroj: Venkov a styl