Ajťák David Šuška změnil profesi a nyní šije boty na celý život
Před téměř deseti lety utekl David od počítačů a stal se ševcem. Práci s kůží si vybral, protože s ní ho jako malého kluka učil táta. Hlavně s ním ale musel pracovat v lese, takže jeho ševcovskou dílnu nenajdete ve městě, ale na samotě v lesích nedaleko Vyškova.
Dva roky se učil sám z knížek i z internetu a díval se na videa jiných výrobců bot. Přihlásil se také do obuvnického kurzu ve Zlíně.Dnes se mladý švec specializuje na lehkou, takzvanou barefoot obuv. Pocit z chůze v ní se nejvíc blíží právě tomu z přirozené chůze naboso. Neznamená to ale, že by v ní člověk nemohl vyrazit třeba do hor nebo do práce ve městě. Vedle sandálů totiž David šije na míru také pohorky. Inspiraci hledá také v historii, sbírá ochozené turistické či vojenské boty, rozebírá je na prvočásti a zkoumá, co v nich fungovalo a co ne.
Dobrá konstrukce a kvalitní materiál je základ
Když se Davidovi ozve zájemce, nejprve se spolu sejdou kvůli obkreslení nohy a následnému vytvoření kopyta, ale také kvůli doladění různých materiálových a technologických detailů. Základem kvalitní boty je totiž dobrá konstrukce. Od této fáze do odevzdání hotového výrobku to může trvat čtyři až šest měsíců. Alfou a omegou každé boty je kvalita použitého materiálu. Ten si David nechává vyrábět ve valašské koželužně v Jablůnce, aby podporoval tuzemské zdroje. Dále podle něj záleží na tom, na co si člověk boty pořizuje – jestli do města či do terénu. A když se prošlapou nebo jinak poškodí? Pak je umí také sám opravit.
“Moje boty nosí nejen sportovci, ale také úředníci do práce. Jsou to hlavně lidé, kteří si váží věcí, vědí, že má smysl investovat do ruční práce, a ne si pořád dokola kupovat nové a nové boty," říká David Šuška.
Zdroj informací: Venkov a styl