Psi pro život na venkově II
Jací psi se nejvíce hodí pro život na venkově? Ti, které baví pohyb a pobyt v přírodě.
Airedale teriér
Povaha
„Veselý přítel, hlavně člen rodiny, který je vždy přichystaný, dobře naložený a čekající na akci,“ charakterizuje erdela na svých webových stránkách Airedale terrier klub. Tento ostražitý a odvážný pes se do rodiny opravdu hodí, vyznačuje se totiž také tím, že není vůbec agresivní. Vzhledem k jeho oddanosti a lásce k dětem by měl být – stejně jako většina psů – ubytovaný uvnitř domu. Tam pak jako správný člen smečky udržuje se ‚svou‘ rodinou velmi intenzivní kontakt. Díky své rozvaze a inteligenci zvládne splnit obtížné úkoly, a proto je Airedale teriér vhodný i pro vodění nevidomých. Je to statný a sportovně založený pes, ale nedělá mu problém se podřídit. Přesto i on potřebuje láskyplnou a důslednou výchovu.
Vzhled
Airedale teriér je největším ze všech teriérů a přezdívá se mu ‚král teriérů‘. Jeho tvrdá, lechce zvlněná srst s jemnější podsadou by měla být pravidelně kartáčována a několikrát do roka trimována. ‚Sedlo‘ má zbarvené dočerna, hlava a nohy jsou tříslové (kaštanové). Výška v kohoutku: 56–61 cm.
Chovatelský klub
Airedale terrier klub, Zuzana Jandová, tel. 241 775 168, www.airedale-terrier.cz
Hovawart
Povaha
Ve staré němčině ‚hova‘ znamená ‚dvůr‘, ‚wart‘ je ‚hlídač‘ a hovawart je dodnes ideálním hlídacím psem. Po celé generace se musel při hlídání samostatně rozhodovat, a vybudoval si tak velice sebevědomou povahu. Je nejen inteligentní, ale i velice citlivý a nežádoucí výchovu pánovi nestrpí. Majitel by k němu proto měl přistupovat empaticky. Pokud si ho však získáte, stane se hovawart vaším přítelem, který za vámi projde třeba ohněm. Silné stránky prokáže svou odpovědností při plnění úkolů a svým silným poutem k rodině – je vyrovnaný, společenský (i vůči dětem) a spolehlivě vás bude chránit. Hovawarti jsou velice hraví a dospívají teprve kolem tří let věku.
Vzhled
Srst je plavá, černá nebo černá s plavými znaky a občas by se měla kartáčovat. Výška v kohoutku: 58–70 cm.
Chvatelský klub
Hovawart klub ČR, Ing. Blanka Brázdová, tel. 608 600 783, www.hovawart.cz
Bernský salašnický pes
Povaha
Původně byl bernský salašnický pes zejména spolehlivý hlídač venkovských usedlostí. Dnes se v chovatelských klubech klade větší důraz na rozvoj jeho přátelské a přizpůsobivé povahy. „Salašnický pes v sobě snoubí krásu atraktivního trikolorního zbarvení spolu s mimořádnými charakterovými kvalitami rodinných psů,“ píše se na stránkách Klubu švýcarských salašnických psů o tomto plemeni, které dokáže k člověku přilnout snad nejvíce ze všech. Dříve běžné přivazování těchto psů na řetěz bychom proto dnes měli jednoznačně odsoudit. Přestože má hustou srst, mělo by toto plemeno každopádně žít v rodinném prostředí, a nikoli v chovatelských stanicích či na dvoře nebo zahradě. Když se s nimi dobře zachází, patří bernští salašničtí psi k plemenům, která se dají vycvičit nejjednodušeji. Někteří psi samozřejmě mohou ke svým druhům přistupovat s určitou dominancí, nicméně feny vycházejí dobře se všemi. V posledních desetiletích je toto v plemeno v chovech vedeno k větší důvěřivosti a menší agresivitě. Ideální bernský salašnický pes je tak stále dobrým hlídačem, který své teritorium střeží za pomoci krátkého štěkotu, neštěká však donekonečna a hostům chodí poslušně naproti.
Vzhled
Bernský salašnický pes je silný a má hedvábnou, lehce zvlněnou srst, o kterou by se mělo pravidelně pečovat. Většinou je černý s hnědočerveným pálením a bílými znaky. Výška v kohoutku: 58–70 cm.
Chovatelský klub
Klub švýcarských salašnických psů, Václav Chovanec, 777 833 355, www.kssp.cz