Přidejte se k nám, za humny prý poletuje drak
Přicházejí podzimní dny, kdy neprší, ale krásné počasí vás taky zrovna ven nežene. Sluníčko, když se ukáže, nesměle spíš lechtá, než aby opravdu hřálo a odpoledne se brzy stmívá. Jenže právě teď se zvedá vítr. A tehdy na pole i louky s radostí vyběhnou nejen děti.
Jestlipak jste už někdy zkoušeli postavit si svého vlastního draka? Že ne? My se vás to pokusíme naučit podobně jako Matěje, Kristinku, Tondu a Julii. Není to vyloženě práce pro začátečníky. Stačí ale při konstrukci dodržet pár základních pravidel a drak schopný letu je hotový během jedné, maximálně dvou hodin. Základ je samozřejmě pestře pomalovaný obličej a pořádný ocas. Jestli se bude drak z oblohy usmívat nebo mračit, je ale jen na vás.
Co budete při výrobě draka potřebovat:
- tenké lištičky na kostru draka
- hedvábný nebo balicí papír na potah
- vodovky nebo tempery
- štětce
- lepidlo Herkules
- naviják na pouštěcí šňůru
- barevné krepové papíry
- nůžky
- tužku
- strojovou přízi
- šicí hedvábí
- režnou nit nebo slabý motouz na všechny provázky a šňůry včetně ocasu (silnější provazy nepoužívejte, protože drak by je neunesl)
Jak na to:
1. Lištičky nařežte tak, aby vytvořily požadovanou velikost draka. My jsme vyráběli draka klasického ve tvaru kosodélníku, proto je jedna lištička delší a druhá kratší. Pilkou a nožem vytvořte asi centimetr od konce lištiček na každém konci zářezy, do nichž později navážete vodicí provázky i vyvažovací šňůrky závěsu. Díky zářezům nebudou provázky po kostře klouzat.
2. LIštičky překřižte tak, že kratší přeložíte přes delší zhruba ve dvou třetinách její délky. Svažte je nití střídavě křížem, nit obtočte zhruba dvnáckrát. Případně ještě zpevněte vteřinovým lepidlem. Pak svažte i konce kostry tak, že provázky vytvoří obrys budoucího těla draka. Díky nim se nebudou laťky vůči sobě posouvat a přilepíte k nim potah draka.
3. Kostru položte na papír s obličejem draka (ten musí směřovat dolů, kostru lepíte na rub papíru) a ujistěte se, že leží rovně. Pak kostru podle provázků obkreslete na papír. Vystřihnět tvar těla – ovšem ne přesně podle linky, nechte asi dva centimetry navíc na okraje. Ty potřete lepidlem a podle linek přilepte ke kostře tak, že papír přehrnete přes provázky a pečlivě na všech místech přitlačíte, zářezy na lištičkách ale musí zůstat vně draka. Nechte zaschnout.
4. Zepředu navažte na lištičky do připravených zářezů dva provázky nebo nitě (jeden podél dlouhé a druhý podél krátké lištičky). Poštěcí šňůrou je pak svažte. Nejvhodnější místo najdete tak, že draka na šňůře spustíte nad rovnou plochu tak, aby se jí dotýkal spodním koncem. S plochou by měl svírat úhel asi 25–30 stupňů. Pouštěcí šňůru můžete navázat na kolíček, pokud ale fouká silnější vítr a chcete draka pustit do větších výšek, je lepší vyrobit naviják, díky kterému se drak snadněji ovládá. Stlučte ho ze dvou prkének a dvou kolíčků nebo prkénka se zářezy na namotávání a dvěma kolíčky po stranách na držení.
5. Ve finále vytvořte drakovi pořádný ocas. Ten mu slouží nejen jako ozdoba, ale také jako kormidlo a měl by být dlouhý okolo tří metrů. Zdobí se papírovými mašličkami z hedvábného nebo krepového papíru.
Když se s dětmi pustíte do výroby létajících draků, nemusíte si dost pravděpodobně na zbytek víkendu hledat žádný jiný program. Děti se nejdřív vyřádí při pomalovávání draka. Dejte jim dost barev, ať už pastelek, fixů (ideálně Pilot) nebo temper, a taky volnou ruku ve výzdobě. Experimentujte s různými materiály, a až budete mít celou vzdušnou flotilu vyběhněte s dětmi někam, kde to pořádně fouká. Při pouštění si pak užijete společně spoustu legrace.
- Zdroj článku
-
Zdroj: Venkov a styl, realizace a styling: Vladimír Zindulka