Právě vyšlo srpnové číslo Marianne Venkov & styl!
Léto - čas dovolených i prázdnin - vládne “jevišti” dnešních dní. Slunce pálí, vodní plochy lákají, zahrady a chalupy jsou velkým magnetem, stejně jako příroda. Tuto dobu aktivního odpočinku i lenošení vám zpestříme novými tématy, informacemi, vůněmi, nápad. Náš časopis je přináší ve stálých i zcela nových rubrikách.
BYDLENÍ
Vytvořia jsem rodině útulný domov
Ve Skandinávii nikdy nebyla, přesto se blogerka Marcela Černohorská nadchla pro tamní design a styl. V jeho duchu, s přidáním prvků subsaharské Afriky, pak uspořádala bydlení své rodině. Dům, terasa i zahrada od té doby těší ji, její děti i manžela neotřelými prvky v přírodních barvách. I návštěvy jsou tu nadšené!
ŘEMESLO
Hranaté krásky z Vysočiny
Malá truhlářská dílna v Třešti - hlavně její šikovné osazenstvo - oživila díla slavných osobností moderní architektury. Ruce zdejších truhlářů vytvářejí nové originály podle nábytkových plánů Adolfa Loose, Josefa Gočára či Pavla Janáka. Zde si tak lze přímo objednat židle z pera Pánů architektů, nebo nechat restaurovat ty jejich staré.
DEKOR
V hlavní roli něžnost
… ten večer do vlasů mi dal karafiát. Karafiát je květina desítky druhů, která rezonuje nejen v písni Evy Olmerové. Je krásně voňavá a dokáže svou dekorační krásu prodat nejen ve váze. Éra, kdy byly tři karafiáty s asparágem neumně svázaným dárečkem k MDŽ je dávno pryč.
TRADICE
Když čaruje bílý písek s moukou
Neotřelou tradici dodržují v jihomoravských Šardicích. Praktikuje se vždy v čase zdejšího posvícení. Jak? To se najednou objeví ráno na zemi před některými domy úžasné ornamenty inspirované zdejšími kroji. Jsou “malované” pískem a moukou. Jen blízké okolí ví, že je vytvářejí dvě hlavní aktérky Alena a Ludmila, matka s dcerou…
DRUHÁ ŠANCE
Janúšovo v Žítkové
Rozpadlé hospodářské chalupě, která měla přesto kouzlo a poetiku, podal pomocnou ruku Marek Matějek a přidala se i jeho žena. Modrému stavení v Žítkové, kde bydleli po generaci muži jménem Jan, navlékli manželé nový kabát. A nejen ten! Dům starými technikami opravili, zachránili a vytvořili z něj nejen svůj domov, ale i památkově chráněný objekt. A pokračují.
JÍDLO
V trávě s cukřenkou & slánkou
Nadšeně venku vařit a ještě nadšeněji tam jíst, představuje dokonalou shodu. Piknik v zeleni, kde se vůně přichystaného sladkého i slaného line ještě intenzivněji a mísí s nádechy luk či jehličí, je zážitek nejen pro chuťové buňky. Své udělají i barvy pokrmů ve spojení s těmi v okolí. Do piknikového koše záhodno přidat i šampaňské, ať je idyla kompletní.
PROMĚNY VENKOVA
Šumavácí z Rudy mizí
Železná Ruda, malá horská obec, kde se léta setkával český a německý “živel”, kde Němci a Češi žili ve shodě, ale i nevraživosti. Pohledný šumavský kout u bavorských hranic - a hlavně místní lidé - znají tradičně tvrdou práci, a to v éře prosperity i krize. Dnes tu je pravých Šumaváků málo, odcházejí. Nejen na druhou stranu hranice. Rudě sice zůstává unikátní nádraží, ale vlaky přivážejí jen turisty.
CESTOVÁNÍ
Tři perly na Labi
Nymburk, Kolín a Poděbrady - města, která má Čech znát nejen z obrázků. Tři místa rozprostřená na břehu Labe mají řadu netušených zákoutí a historek. Nymburk založený Přemyslem Otakarem II. měl hlavně chránit Prahu, sám ale inkasoval rány v podobě drancování saskými vojsky, též ho sužovly požáry, leč vždy vstal z popela. S králem železným a zlatým jsou spojeny i Poděbrady, které švédská a saská vojska také nešetřila. A Kolín? Je mimo jiné pověstný zvláštním pádem zvonu z věže kostela sv. Baroloměje.
DOBRÝ NÁPAD
Kdo má židli, ten pěstuje
Parafráze na sloku ze songu Dáme si do bytu - kdo má žili bydlí - je na místě. Tady jde ovšem o to, že židle, která doma dosloužila nemusí mířít k vyhození. Na řadě je recyklace! Ze staré sesle lze udělat útulný a neotřelý truhlík na květiny. Muškáty, lobelky, violky či zvonky se rády ubytují i v šuplících “out” komody, v ochozené botě či ve staré zahradní konvi. Návod je tu.