Obec Příkazy: Zažijte adventní a vánoční lidové zvyky v autentickém prostředí hanáckého gruntu
Tradiční Vánoce připravilo na poslední listopadový den Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích na Olomoucku. Kromě dne plného tradičních adventních a vánočních zvyků nabízí návštěvníkům také komentované prohlídky. Na co se můžete těšit?
Hanácké Vánoce v prostředí autentického hanáckého gruntu jsou připravené na sobotu 30. listopadu od 10 do 16 hodin. Návštěvníci si prohlédnou správný hanácký štědrovečerní stůl, uvidí například pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Některé z činností mohou i sami vyzkoušet. Akci doprovodí od 14 hodin vystoupení národopisného souboru PANTLA a komentované prohlídky v podání Josefa Kameníčka (od 11, 13 a 15 hodin).
Exkurze do historie hanáckého statku
Hanácké muzeum v přírodě leží zhruba 10 kilometrů severozápadně od Olomouce a je jedinečným dokladem hliněného stavitelství na Hané. „Hanácké skanzen v Příkazích“ je obehnaný hliněnými zídkami z 1. poloviny 19. století. K vidění jsou zde cihlové, roubené i hliněné domy ze 17. až 19. století, původní zahrady s ovocnými stromy nebo také čtyři unikátní špaletové stodoly. Jádrem památkově chráněného areálu je Kameníčkův grunt, zděné stavení z 2. poloviny 19. století. (První zmínky o gruntu na tomto místě ale pocházejí již ze 16. století.) Nad obytným přízemím je patro se sýpkami, dvůr je lemovaný chlévy. Kameníčkův grunt obsahuje expozici bydlení na Hané z období 19. století a první poloviny 20. století. V obytné části je kuchyně a světnice, také tzv. oficírská světnička a řemeslnická dílna s vybavením a nářadím. Vše doplňují dětské hračky a několik učebních pomůcek.
Unikátní Vinklárkova stodola si odsloužila čtyři a půl století
Pracovníci Hanáckého muzea v přírodě shromažďují, odborně zpracovávají a prezentují sbírku movitých i nemovitých dokladů,spadajících do období od konce 18. století do poloviny 20. století. Jde především o obraz dějin tradiční lidové kultury, domácnosti, lidového oděvu, řemesla a zemědělství. Sběrnou a výzkumnou oblastí je severní část etnografické oblasti Hané včetně jejího blízkého okolí. Jedním ze zdejších unikátních objektů je roubená Vinklárkova stodola, která byla pro veřejnost otevřena v roce 2022. Na své současné místo byla po částech přesunuta z obce Skalička u Hranic (přesun se konal „se zastávkou“ u restaurátorů, konzervátorů a speciálních tesařů ve Frenštátu pod Radhoštěm). Objekt sloužil svým majitelům čtyři a půl století. Podle dendrochronologického průzkumu byly nejstarší kmeny, které obsahuje, pokácené v roce 1555. Vyražte na výlet a nalaďte se na nadcházející advent v tomto kouzelném prostředí!
- Zdroj článku
-
autorský článek, Národní muzeum v přírodě