Už zase rostou! Jak vám mohou houby pomoci ke zdraví?
Když vyrazíte na houby, nemusí to být pouze do lesa a nemusí vždycky skončit jen na talíři. Některé totiž mohou posloužit také jako přírodní lékárna. Pojďme se blíž podívat na dvě z jejich nepřeberného množství, které lze koupit ve specializovaných obchodech nebo si je můžete vypěstovat doma.
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Vánoční houba
Komu utekla letní sezona hub nebo pro velké sucho v jeho okolí žádné nerostly, může od října do března vyrazit na penízovku, které se pro její netypické období růstu přezdívá zimní nebo také vánoční houba. Kromě skvělé houbovo-mandlové chuti vyniká také poměrně bohatou produkcí biomasy, takže stačí nalézt jeden větší trs a máte o večeři postaráno. V přírodě je její tři až pět centimetrů velký klobouk oranžově zbarvený, lepkavý a lupeny jsou husté, bělavé a tenké, báze nohy má charakteristický sametový kožíšek, možná díky jemu jí nevadí teploty až mínus deset stupňů Celsia. Velice často je ale k dostání v obchodech s asijskými potravinami čerstvá. Vypadá však úplně jinak než v přírodě. Jsou to pak tenké, bílé trsnatě rostoucí houbičky, avšak sklizeny v mládí a pěstovány bez přístupu světla.
Použití a pěstování
Penízovka nejčastěji roste na tlejících listnatých dřevinách, s oblibou na dubech, ořešácích, břízách či habru. Pozoruhodná je mimo jiné svým obsahem antioxidantů, dále pak glukanu flammulinu, který má výrazný imunostimulační efekt. Další látky v ní obsažené prokazují silnou aktivitu vůči bakteriím, kvasinkám a plísním, takže působí protizánětlivě, snižují krevní lak a hladinu cholesterolu, mírní tvorbu metatáz a údajně pomáhají také při Crohnově corobě. Doma se dá penízovka celkem snadno pěstovat na substrátu z kukuřičných vřeten, přpadně na slámě. Na zahradě jí bude dobře na čerstvě pokácených kmenech listnáčů.
Houževnatec jedlý (Lentinula edoles)
Japonský poklad shiitake
Tento druh houby je příbuzný žampionům. V českých lesích ho však bohužel nenajdete. Jeho čerstvé plodnice však pořídíte třeba na e-shopu Košík, ty usušené ale docela běžně koupíte v prodejnách s asijskými potravinami. V Číně a v Japonsku patří k nejoblíbenějším lahůdkovým houbám. Přidávají je tu do polévek, restované zeleniny či se z nich vyrábí typická houbová omáčka, podobná té sójové. Nejčastěji roste huževnatec na dřevě shii, což je strom podobný kaštanovníku, take pak znamená houba, odtud její japonský název, který se už celkem běžně vžil i u nás. Tajemství pěstování shiitake bylo ve starověkém Japonsku úzkostlivě střeženo a houbu směli konzumvat pouze členové císařské rodiny. Dnes patří k celosvětově najčastěji pěstovaným druhům a ročně se sklidí této houby tisíce tun. Plodnice houževnatce mají v průměru pět až deset centimettrů, hnědočervený nádech a na svrchní straně klobouku jsou šupinaté. V mládí mají podvinutý tvar, který se stářím zvedá.
Použití a pěstování
Pokud si houževnatec koupíte, je důležité před použitím sušené plodnice na několik hodin namočit do vlažné vody, aby změkly. O tužší konzistenci výmluvně svědčí i jeho název. Shiitake nabízí kromě vynikající aromatické houbové chuti i celou řadu pozitivních léčivých účinků, na které poukazuje nejen čínská medicína, podle níž houževnatec posiluje žaludek a slezinu. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin, a proto je vhodný jako součást jídelníčku vegetariánů. Dále pak pozoruhodný polysacharid lentinan, který výrazně zabraňuje množení virů, včetně viru HIV, a zároveń stimuluje imunitní systém. Plodnice obsahují také enzym asparaglázu, který se používá při léčbě některých druhů leukémie. Výtažek z houby se podává při žaludečních vředech, cukrovce a chudokrevnosti. Díky vysokému obsahu zinku se při pravidelné konzumaci shiitake zlepšuje také kvalita kže, nehtů a vlasů. Avšak pozor – požití nedostatečně tepelně upravených plodnic může u citlivých jedinců, zvláště po vystavení slunci, vyvolat nepříjemnou vyrážku. Pokud byste se i přes běžnou dostupnost sušených shiitake chtěli pustit do pěstování doma, je dobré si koupit profesionálně naočkovaný substrátový blok a mít k dispozici místnost, kde je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu (optimálně 90%) a teplotu 14-16°C v noci a 17-19°C přes den. Pro správný vývoj zárodků plodnic je nutné také zajistit světlo po dobu 8 hodin denně.
Článek je pouze informační, redakce nenese zodpovědnost za užití hub, a pokud se je rozhodnete vyzkoušet, měli byste se poradit s lékařem
- Zdroj článku
-
Zdroj: Venkov a styl, ilustrace: Zuzana Hlavatá