Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Superbylinka zvaná oregano: Dostupný poklad pro dobré jídlo i lepší imunitu

Bez oregana je těžké představit si především středomořskou kuchyni. Kromě toho má ale tento „sourozenec majoránky“ obrovské množství vlastností prospěšných pro naše zdraví.

Jana Soukupová | 4. 10. 2024

Oregano (Origanum vulgare) je aromatická keřovitá trvalka pocházející ze Středomoří a střední Asie, kde se v kuchyni i medicíně používá od pradávna. Zajímavé je, že ve Spojených státech byla ještě v minulém století poměrně neznámá. Údajně se do ní „zamilovali“ až američtí vojáci v Itálii během II. světové války a vzali si ji s sebou domů. V Česku oregano známe také jako dobromysl obecnou. Patří mezi nenáročné dlouholeté bylinky a pěstovat ji můžeme venku, ale také celoročně v květináči. Je bohatá na vitamíny E, K, A, B3 a B6 a patří mezi rostliny s nejvyšším obsahem vitamínu C. Zároveň obsahuje mangan, hořčík, vápník, zinek, draslík, fosfor a železo. A je dobrým zdrojem vlákniny. Díky obsahu karvakrolu a thymolu má silný protizánětlivý a protiplísňový účinek a přispívá k podpoře imunitního systému. Pozoruhodné terapeutické schopnosti oregana, zejména pak esenciálního oleje, jsou i předmětem zájmu moderní vědy. Ta nepochybuje o jeho antibakteriálních vlastnostech, ale pokračuje ve výzkumech dalších účinků - například na osteoporózu (prof. Andreas Zimmer, Universität Bonn), na rakovinné buňky (Doktorka Supriya Bavadekar, American Association for Cancer Research) a další. „Důležitou výhodou je, že oregano je široce používáno v potravinách a je obecně uznávané jako bezpečné,“ říká  dr. Bavadekar.

Mohlo by se vám líbit

Honem do přírody pro třezalku tečkovanou. Tahle bylinka má úžasné účinky!

Třezalku kdysi sbíraly zkušené babky kořenářky a bylinkářky, protože dobře věděly, že mohou v lidovém léčitelství využít její účinky. Mezi ně patří například pomoc při stresu a úzkostech.
marianne.cz

Proč by nemělo chybět v žádné kuchyni

Oregano má pikantní chuť a zdravá středomořská kuchyně ho s oblibou kombinuje s olivovým olejem a citronem. Hodí se téměř ke všem jídlům - k polévkám, bramborám, omeletám, masu, rybám, fazolím, těstovinám, zelenině, pokrmům obsahujícím rajčata, na pizzy i různé druhy chleba. Dobře ladí k bazalce i dalším bylinkám. Několik z osvědčených kořenících směsí jsou: oregano, šalvěj a petržel (na kuřecí maso),  oregano, bazalka a tymián (na ryby, kuře, rýži, těstoviny),  oregano, bazalka, fenykl, kopr a cibule (na ryby a drůbež). Na častou úvahu, jestli je lepší oregano čerstvé nebo sušené, odpovídá řecký pěstitel aromatických rostlin Kostas Frankiadakis: „Sušené bylinky jsou koncentrovanější a silnější, a tak dodají pokrmům výraznější chuť. Takzvané kuchařovo pravidlo říká, že pokud musíte nahradit sušené bylinky nebo koření čerstvými, ztrojnásobte množství. Pokud tedy váš recept vyžaduje lžičku sušeného oregana, čerstvého byste měli dát jednu polévkovou lžíci. Na druhou stranu sušené oregano bude o některé živiny chudší, například vitamin A ničí působení světla a vitamin C teplo.“

Mohlo by se vám líbit

Čaj jako umění: Historie, zdravotní benefity i oblíbené čajové rituály

Čaj je nejen oblíbeným nápojem, ale také tradicí a rituálem, který lidstvo provází po staletí. Propojování čajových kultur světa ukazuje, jak hluboký význam má tento nápoj pro různé národy a jaké bohatství chutí a zdravotních benefitů nabízí. Pojďme se společně podívat na zajímavosti o čajích, jejich typy a blahodárné zdravotní účinky.
marianne.cz

Tip: Čaj k posílení imunity nebo chipsy pro zdravé mlsání

Obzvláště v podzimním a zimním období uděláte svému organismu radost čajem z oregana. Pomáhá při nachlazení a problémech dýchacích cest, harmonizuje trávení, podporuje imunitu. Můžete si ho dopřát ideálně třikrát denně. Příprava je jednoduchá: jednu polévkovou lžíci sušeného oregana přelijeme 200 ml horké vody (ideálně o teplotě cca 90°C) a necháme louhovat 5 – 15 minut. Pak přecedíme a pokud máme raději sladší chutě, přidáme trochu medu. A domácí bramborové chipsy s oreganem jsou zdravou a chutnou alternativou kupovaných chipsů. Potřebujete: 2 střední brambory, oregano, sůl, pepř, pečící papír, trocha olivového oleje na potření. Očištěné, omyté a osušené brambory krájíme na tenké plátky a pokládáme na papírovou utěrku. Další papírovou utěrkou plátky osušíme a poskládáme na plech s pečícím papírem. Pokapeme nebo potřeme trochou olivového oleje a posypeme oreganem a solí. Nastavíme horkovzdušné pečení na 180 stupňů. Vyjmeme po 17-20 minutách, když mají chipsy krásnou zlatavou barvu.

Čtěte také: Objevte svou bylinku podle horoskopu: Každé znamení má vlastního pomocníka

Léčivé bylinky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, v jaký den jsme se narodili. Z pohledu astrologie má ovšem každé znamení své ideální rostlinné pomocníky.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit