Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Posilte si imunitu přírodní cestou přímo z vaší zahrady: Vyrobte si lahodný domácí sirup z bylinek a květů ibišku

S příchodem podzimu a návratem dětí do školy je ideální čas zaměřit se na posílení imunity, aby nás nepřekvapily nepříjemná nachlazení a virová onemocnění. Jednou z možností je domácí sirup na imunitu, který si snadno připravíte z bylinek, které najdete přímo na zahradě nebo v blízké přírodě. A pokud do receptu přidáte ibišek, dodáte této lahodné medicíně extra dávku vitamínu C a nádhernou červenou barvu. Výhodou je, že tato domácí receptura bude bez konzervantů a chemických přísad, takže přesně víte, co do sebe a své rodiny dáváte.

Jana Szkrobiszová | 12. 09. 2024

Přírodní medicína nabízí výhodu v podobě čistých produktů bez vedlejších účinků. Zaměřuje se na celostní přístup, který léčí nejen příznaky nemoci, ale podporuje i celkové zdraví těla a mysli. Síla bylinek vám otevírá přírodní cestu jak si chránit zdraví a  ještě se pobavíte jejich snadností pěstování na vlastní zahradě nebo sběrem v přírodě. Do sirupu, který je skvělý ochránce vaší imunity patří tyto bylinky a Ibišek.

Mohlo by se vám líbit

Bylinka s přezdívkou nebeská rosa má blahodárné účinky. Pomáhá hlavně ženám

Nebeská rosa, sukénka panenky Marie, alchemilka, deštníček, lví tlapa, ženský plášť a další přízviska si vysloužil kontryhel, bylinka se zlatými květy. Kromě nich má také řadu blahodárných účinků a není jich zrovna málo...
marianne.cz

Šípek

Šípková růže je nejen esteticky přitažlivá, ale také snadná na pěstování. Její plody, šípky, jsou bohaté na vitamín C, mají silné antioxidační účinky a podporují a urychlují regeneraci těla.

Černý bez

Bezinky rostou na keři černého bezu, který dosahuje výšky 3 až 6 metrů. Tento keř má jemně zpeřené listy a drobné krémově bílé květy, jež jsou oblíbené pro výrobu sirupů a čajů. Plody bezu, malé černé bobule, je nutné před konzumací tepelně zpracovat, aby byly bezpečně jedlé. Černý bez má vynikající zdravotní účinky, posiluje imunitní systém, pomáhá v boji proti virům a patří mezi nejoblíbenější byliny při léčbě nachlazení.

Mateřídouška

Mateřídouška je jemná rostlinka s drobnými šedozelenými lístky a květy v odstínech růžové a fialové. Její vůně připomíná osvěžující kombinaci tymiánu a citronu. Tato bylinka je ceněná zejména pro své schopnosti při léčbě dýchacích potíží, díky svým antibakteriálním vlastnostem. Pravidelné užívání mateřídoušky může posílit imunitní systém a podpořit celkové zdraví.

Tymián 

Bezkonkurenční bylina nejen pro léčbu, ale i skvělá v kuchyni, tak to je tymián. Léčivá rostlina známá pro své výborné antiseptické účinky, které pomáhají při bolestech v krku a zánětech dýchacích cest. Je také vhodný pro pravidelné a dlouhodobé užívání, jelikož účinně působí proti zánětům, ať už se jedná o močové cesty nebo zažívací trakt. Výborně se této rostlině daří na skalkách a v záhoncích, ale i v truhlících na balkónech.

Máta

Máta, malý zázrak českých zahrádek, je známá svými osvěžujícími a protizánětlivými účinky, což z ní činí vynikajícího pomocníka při rýmě a bolestech v krku a taky výborně funguje jako doplněk inhalace. Tato bylinka také podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, a také napomáhá relaxaci a kvalitnímu spánku.

Ibišek 

Pěstování ibišků je velmi snadné a zvládne ho i začátečník. Tento nádherný okrasný keř kvete od června až do konce září a jeho květy jsou nejen krásné na pohled, ale také velmi prospěšné pro zdraví. Ibišek je bohatý na vitamín C a antioxidanty, navíc jeho osvěžující, lehce kyselá chuť je velmi příjemná. Skvěle se hodí do léčivých sirupů, kterým dodává sytě červenou barvu a přispívá k posílení imunity.

Mohlo by se vám líbit

Chrpa je krásná bylina. Musíte ale sbírat správný druh, jinak hrozí pokuta

Chrpa polní nebo také chrpa modrá je krásná a výrazná květina, která je nedílnou součástí naší přírody. Má sytě modré květy a často se vyskytuje na polích a loukách. Hodí se do čajových směsí i vázy, ale musíte si dát pozor, jaký druh sbíráte.
marianne.cz

Co budete potřebovat? 

  • 2 šálky (cca 500 ml) vody
  • 1/3 šálku (cca 11 g) sušených květů ibišku
  • 1/2 šálku (100 g) bílého cukru
  • 1/4 šálku (50 g) hnědého cukru
  • 10 – 15 g čerstvé máty nebo 5 g sušené
  •   5 – 10 g čerstvého nebo sušeného tymiánu
  • 10 – 15 g čerstvé nebo 5 g sušené mateřídoušky
  • 20 – 30 g čerstvých květů nebo 10 - 15 g sušených květů černého bezu
  • 20 – 30 g sušených šípků
  • Kůra a šťáva z 1 citronu (volitelně)

Jak na to? 

Pro přípravu domácího bylinkového sirupu začněte smícháním vody, sušených květů ibišku, šípků, máty, tymiánu, černého bezu a mateřídoušky ve velkém hrnci. Přiveďte směs k varu, poté snižte teplotu a nechte ji jemně vařit 20 minut. Následně přidejte bílý a hnědý cukr spolu s citronovou kůrou a šťávou, a míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Po vypnutí ploténky nechte sirup louhovat alespoň hodinu, aby se chutě dobře spojily. Sirup poté sceďte přes jemné síto do čisté nádoby a odstraňte všechny zachycené nečistoty. Nakonec přelijte sirup do sterilizovaných skleněných lahví nebo nádob a uložte je do lednice, kde by měl sirup vydržet několik týdnů.
 Pro prevenci stačí užívat jednu lžičku sirupu denně. Pokud už na vás nějaká nemoc útočí, můžete dávku zvýšit až na 2–3 lžičky denně. Sirup můžete přidávat i do čaje nebo jej rozmíchat v teplé vodě jako osvěžující nápoj.

Byliny ze zahrady a ibišek
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit