Plamínky svíček k Vánocům patří: Pro boj se skvrnami od vosku naštěstí existují osvědčené rady
Klasické svíčky jsou jedna z věcí, které k Vánocům neodmyslitelně patří, i když ty na stromečku už ve většině případů nahradila moderní světélka na spoustu způsobů. Co když ale romantiku živých plamínků naruší kapky vosku na vybavení bytu?
Adventní a ozdobné svícny nebo tradiční osvětlení slavnostního stolu hřejivými plamínky zůstávají nenahraditelnou vánoční klasikou. Za romantickou atmosféru ale může přijít nepříjemná daň v podobě kapek vosku na oblečení, na svátečních ubrusech, koberci nebo nábytku… Stačí pohnout svíčkou, maličko drknout do stolu nebo nešikovně fouknout a problém je na světě. Co s voskem na místě, kde se ocitl nešťastnou náhodou? Především nepanikařit. Vosk je nepříjemná skvrna, ale zdaleka ne tolik, jako například olej nebo inkoust. Je potřeba jen speciální ošetření, abychom jej odstranili bez zanechání stopy nebo poškození materiálu, na který ukápl.
První krok k odstranění vosku z textilií: Nespěchejte, chlaďte!
Nechte vosk vychladnout. Na rozdíl od jiných znečištění se voskovou skvrnu nesnažte odstranit hned. Pokud ji začnete čistit ještě teplou, může se rozšířit dále do látky a problém se ještě zhorší. Nechte tedy vosk pár minut samovolně zaschnout. Potřísněnou látku můžete také vložit do chladničky nebo mrazničky. Koberce a velké textilní plochy, jako například potahy na pohovky, samozřejmě není možné dopravit do lednice, ale řešením je položit na skvrny kostky ledu, mraženou zeleninu, prostě cokoli pro rychlejší ochlazení. Poté, kdy ochlazení napomohlo „vytvrzení“ a „rozbití“ skvrny, jemným třením musíme ztuhlý vosk uvolnit a odstranit. Na pomoc je možné si vzít neostrý předmět, jakým je třeba lžička, plastová škrabka nebo příborový nůž bez zoubků. Jestliže je čištěná textilie slabá a jemná, musíme být hodně opatrní, abychom ji neroztrhli. V takovém případě je lepší zvolit pouze citlivé „vydrolování“ bez nástroje, případně jen s jemným kartáčkem.
Dále pomůže žehlička nebo fén
Pokud jste předešlé kroky provedli správně, zůstalo na látce jen minimum vosku, který teď stačí jen roztavit. Jak? Nejlepším pomocníkem je žehlička: Pod skvrnu na látce umístíme kuchyňský papír a dalším ji přikryjeme. Pokud je textilie příliš jemná, je dobrým řešením také ručník. Žehličku nastavíme na nízkou teplotu (bez parního režimu) a místo jemně vyžehlíme přes kuchyňský papír. Teplem se vosk začne tavit a bude absorbován papírem (resp. ručníkem). Pokud se papír již nasákl tekutým voskem, vyměníme jej za čistý. Nedoporučuje se používat klasické papírové ručníky, protože mohou na některých typech látek zanechat kousky. Nežádoucí je také jakýkoli barevný papír, při žehlení by mohl obarvit i látku. Tip: Před žehlením nasypte na vosk trochu mastkového prášku („klouzek“) a zakryjte kuchyňským papírem. Prášek sám nasaje velké množství tekutého vosku. Jestliže potřísněnou látku není možné žehlit, místo žehličky na prádlo použijte fén. Pouhých 5 sekund foukání konstantním teplem stačí k roztavení vosku a jeho odstranění z látky. V případě, že jde o sedací soupravu, křesla apod., je mastkový prášek velkým pomocníkem. Nakonec látku vyperte. Před vložením do pračky, ručním praním nebo pracím čištěním bytové textilie nalijte na skvrnu trochu lihu a poté osušte papírovou utěrkou. Ošetřete místo přípravkem na skvrny a poté vyperte v souladu s druhem látky na nejvyšší možnou teplotu. Po dokončení procesu sušte raději na vzduchu a nezapomeňte zkontrolovat, zda skvrna od vosku zmizela. Pokud totiž zaschne, může vám zůstat navždy!
Odstranění vosku z nábytku
I tady pomůže žehlička na nízkou teplotu a savý papír nebo více vrstev kuchyňského papíru. Žehličkou opatrně přejíždějte po papíru položeném na skvrně od vosku, dokud do papíru nevsákne. Místo papíru lze použít také jemné látkové utěrky. Žehličku může dobře nahradit fén, kterým ohřejete vosk, dokud se nerozpustí. Poté místo jemně setřete utěrkou. S mastným flekem po skvrně od vosku si většinou poradí jarová či mýdlová voda nebo ocet. Pokud se skvrna příliš vsákla, bude nutné sáhnout po lihu nebo technickém benzínu. Aplikujte vždy pouze na hadříku a jemně čistěte, dokud skvrna nezmizí. Líh nebo technický benzín ovšem nejsou vhodné na barevný nebo lakovaný nábytek!
- Zdroj článku
-
autorský článek, douleutaras.gr