Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Mladé rostlinky jsou levnou vitamínovou bombou. Pěstujte microgreens

Pro zdravý jídelníček je důležitá jeho pestrost a obsah vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Dodávat je mimo jiné můžete právě díky microgreens neboli mladým rostlinkám, které si snadno vypěstujete. Nepotřebujete přitom žádný skleník, zahradu, a dokonce ani velký prostor.

Jana Bitalová | 10. 04. 2024

Na začátek je důležité říct, že microgreens jsou mladé rostlinky, které sklidíte poté, co je necháte pár dní růst. Nejedná se tedy o klíčky, jak občas bývá chybně tvrzeno, ale vlastně až o další fázi. Naklíčená semena jsou také zdravá, například klíčky hrášku, pohanky nebo třeba ředkve – v takovém případě ovšem nejde o microgreens.

Microgreens vypěstujete na vatě

Přestože na internetu najdete mnoho potřeb k pěstování mladých rostlinek, investovat do nich nemusíte. Možná časem rádi využijete například několikapatrovou nakličovací misku, ale pro začátek si vystačíte s plastovou nádobou, která má ve dně díry (může jít třeba o krabičku, v níž se prodávají borůvky nebo rajčata), miskou, do níž bude odtékat přebytečná voda, a vatou, substrátem nebo klíčicí tkaninou. Praktickou pomůckou je pak rozprašovač na vodu pro udržování vlhkosti. To je celé vybavení, jaké na microgreens potřebujete.

Poslední důležitou položkou jsou samozřejmě samotná semínka, z nichž budete mladé rostlinky pěstovat. Koupíte je na internetu i v obchodech, jen si dejte pozor, aby šlo o semínka určená k pěstování microgreens, protože ta nejsou chemicky ošetřená, jako tomu je u některých semen pro pěstování sazenic. 

Mohlo by se vám líbit

Naklíčené brambory nejsou zdravé. Nepoužíváte je?

Pokud vám ve špajzu vyklíčí česnek nebo cibule, nevyhazujte zelené výhonky a využijte jejich blahodárné účinky. Naopak u brambor buďte opatrní kvůli toxicitě.
marianne.cz

Jak na microgreens?

Vatu rozprostřete do nádoby s dírkami, která je umístěná na misce pro zachytávání přebytečné vody, a rozprašovačem navlhčete. Na povrch nasypete semínka, která mohou být i blízko u sebe. Misku postavte na místo, kde je teplo a hodně světla, ale nedopadá na něj přímý sluneční svit.

Semínka nezapomínejte rosit – ideálně cca dvakrát denně, záleží však na tom, jak rychle bude vata/substrát/tkanina vysychat. Osivo by mělo být ve vlhku, nikoliv na suchu, ale nesmí ani stát ve vodě, protože by hrozilo, že zplesniví. Za pár dní se objeví klíčky a pak už samotné rostlinky. Poprvé se sklízí ve chvíli, kdy mají první lístky, což se stane zhruba za deset dní – záleží na druhu rostliny. 

Rostlinky můžete stříhat postupně, což vám zajistí jejich neustálý přísun. Jakmile ale začnou lístky žloutnout, je potřeba sklizeň urychlit, protože docházejí živiny pro správný růst rostliny. Pokud je po ostříhání uzavřete do krabičky, kde budou mít sucho, a dáte do ledničky vydrží až dva týdny.

Co semínko, to chuť

Ať už použijete jakákoliv semínka na microgreens, budou plná vitamínů a minerálních látek. Střídejte je a poznávejte jejich rozdílné chutě. Například microgreens mrkve mají lehce nahořklou chuť, slunečnice je zase křupavá a možná v ní ucítíte ořechový nádech, rukola výrazná, červená řepa svěží, řeřicha štiplavá a brokolice pikantní.

Mohlo by se vám líbit

Popenec je zapomenutá bylinka s blahodárnými účinky na zdraví, kterou využijete i v kuchyni. Nepřehlížejte ho

Popenec obecný právě teď kvete malými fialovými kvítky, přesto ho mnozí zahrádkáři vytrhávají a coby plevel vyhazují. To je ovšem škoda, protože jde o léčivou rostlinu, která účinkuje proti celé řadě neduhů.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit