Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Kvíz: Nebezpečné nástrahy houbaření: Otestujte se, zda podle obrázků poznáte jedovaté houby

Na první pohled mohou klamat svým vzhledem a snadno je zaměníte za jedlé houby. Některé mohou být dokonce silně jedovaté. Otestujte své houbařské znalosti v našem kvízu, abyste věděli, zda jste v bezpečí.

Jana Szkrobiszová | 9. 10. 2024

Ačkoli jsou jedovaté houby pro člověka nebezpečné, mají v přírodě své nezaměnitelné místo. Hrají důležitou roli v přírodě, přispívají k rozkladu organického materiálu a tím podporují recyklaci živin v ekosystémech. Některé druhy sice mohou způsobit otravu, ale zároveň žijí v symbióze s rostlinami, s nimiž tvoří mykorhizní vztahy. To znamená, že houby dodávají rostlinám důležité minerály a vodu, zatímco od nich získávají cukry. Z vědeckého hlediska jsou jedovaté houby cenným zdrojem pro výzkum, například při vývoji léků, včetně možného využití jejich toxinů v léčbě rakoviny. I přes svou toxicitu jsou přínosné pro zdraví lesů a přinášejí důležité poznatky pro medicínu.

Mohlo by se vám líbit

Nečekejte na houbařskou sezonu, vypěstujte si houby doma. Víme, jak na to

Patříte mezi ty, co netrpělivě vyhlíží houbařskou sezonu, protože milujete bramboračku, houbovou omáčku, smaženici a další dobroty z hub? Už nemusíte. Procházky v lese vám samozřejmě nerozmlouváme, ale houby si můžete vypěstovat i doma.
marianne.cz

Kterým druhům se v lese vyhýbat?

Máte rádi houbaření, ale nejste si při sběru úplně jistí? Pro jistotu si vezměte znalce, atlas hub, nebo si stáhněte chytrou aplikaci. Před samotným houbařením si ale připomeňte několik druhů, kterým je lepší, vyhnout se obloukem. Jedovaté houby lze rozpoznat podle několika typických znaků. Muchomůrka zelená, jedna z nejnebezpečnějších, má zelenavý klobouk, bílé lupeny a třeň s prstenem a pochvou u báze, často roste pod listnatými stromy. Muchomůrka tygrovaná se vyznačuje hnědým kloboukem s bílými skvrnami a bělavým třeněm s prstenem, přičemž preferuje kyselé půdy jehličnatých lesů. Pavučinec plyšový má rezavě hnědý klobouk, nažloutlé lupeny a vláknitý třeň bez prstenu, roste v listnatých lesích. Závojenka olovová se pozná podle olověně šedého klobouku, růžovějících lupenů a robustního třeně, často se nachází na loukách a lesních okrajích. Muchomůrka jízlivá, zvaná anděl zkázy, má čistě bílý, kuželovitý klobouk, bílé lupeny a třeň s prstenem a výraznou pochvou, přičemž roste převážně v horských lesích. Mezi obecné varovné znaky jedovatých hub patří prsten a pochva na třeni, bílé lupeny a někdy i silný nepříjemný zápach.

Čtěte také: Kvíz: Otestujte své znalosti a zjistěte, jak dobře znáte tajemství našich historických pevností

Za zdmi majestátních pevností se neodehrával pouze vznešený šlechtický život nebo války, politické intriky a mocenské boje. Hrady a zámky byly také svědky tajemných událostí, fascinujících legend a nadpřirozených příběhů, které zůstaly často skryté před očima běžných lidí. Znáte některé z nich?
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit