Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Koláč z toho, co spižírna dala: Tady hrají prim tvaroh, mák, povidla, ořechy a jablka

Není náhodou, že se tomuto koláči říká štědrák. Snoubí v sobě totiž chutě několika náplní, které z koláčů běžně známe. Vyzkoušejte ho a uvidíte, že si pochutnáte.

Jana Bitalová | 2. 08. 2024

Koláče lidé pekli už v době starověku. Třeba v Egyptě měly podobu jednoduchých placek, které se sladily medem nebo datlemi. Řekové a Římané rádi používali med, ořechy a různé druhy mouky.

Ve středověké Evropě se koláče pekly především v klášterech a na hradech, byly často plněné ovocem nebo dokonce masem. Když potom začal dovoz nových surovin z Ameriky, mohly se proměnit i recepty na koláče na takové, jaké známe dnes.

Mohlo by se vám líbit

Nejjednodušší borůvkový koláč vás nadchne snadnou přípravou i chutí

Borůvkové koláče jsou oblíbenou klasikou, která chutná malým i velkým strávníkům. Upečte ho proto a pochutnejte si s rodinou a přáteli.
marianne.cz

Skutečně štědrý koláč

Štědrák má kořeny na severovýchodě Čech a Slovensku, přičemž se pekl například o Vánocích nebo jiných při jiných významných událostech. Vy si ho ale klidně dopřejte třeba k nedělní kávě nebo prostě jen tak ve všední den. 

Základem je kynuté těsto, které od sebe odděluje hned několik druhů náplní, a to tvarohové, makové, ořechové a povidlové. Možností je ale také použití marmelády nebo jablek. Záleží na vašich chutích, jakou kombinaci zvolíte.

Mohlo by se vám líbit

Tomuhle moučníku se říká „nebe v hubě“. Přesvědčte se, zda je opravdu tak dobrý

„Hmm, to je nebe v hubě,“ má zaznít po ochutnání řezů, ve kterých se propojuje chuť ořechů a medu. Vyzkoušejte, jestli to tak opravdu funguje.
marianne.cz

Jak na štědrák?

Základem tohoto koláče je kynuté těsto, na které budete potřebovat:

  • 125 ml vlažného plnotučného mléka
  • 125 ml vlažné vody
  • 7 g sušeného droždí (1 balíček)
  • 55 g krupicového cukru
  • 4 polévkové lžíce rozpuštěného a lehce zchladlého másla + další na potření
  • 1 žloutek
  • 1,5 čajové lžičky vanilkového extraktu
  • 340 g hladké pšeničné mouky + na poprášení
  • 2 špetky soli (cca 1/2 zarovnané lžičky)

Smíchejte vlažné mléko s vlažnou vodou, přidejte sušené droždí a špetku cukru. Nechte tuto směs asi 5 minut na teplém místě, aby droždí vzešlo.

V jiné misce prošlehejte rozpuštěné máslo, žloutek a vanilkový extrakt. Ve velké míse smíchejte mouku, zbývající cukr a sůl. Přidejte máslovo-žloutkovou směs a kvásek a dřevěnou vařečkou vypracujte měkké těsto.

Těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a hněťte ho, dokud nebude hladké a přestane se lepit, což zabere asi 6 minut. Vytvořte z něj kouli.

Vymažte mísu máslem, vložte do ní těsto a otočte, aby se celé obalilo v tuku. Zakryjte mísu potravinářskou fólií a nechte těsto na teplém místě kynout, aby zdvojnásobilo svůj objem, což trvá asi 1 hodinu a 15 minut.

Info ikona
Koláč.

Vyklopte těsto na pracovní plochu, rychle ho propracujte, abyste odstranili vzduch, a znovu vytvarujte do koule. Potřete lehce máslem velký kus potravinářské fólie a zabalte do něj těsto. Dejte těsto do mísy, kterou pevně zakryjte další fólií, a vložte do ledničky alespoň na 4 hodiny, nebo klidně přes noc.

Předehřejte troubu na 170 °C. Pekáč o rozměrech přibližně 25 x 35 cm vyložte pečicím papírem. Vykynuté těsto rozdělte na pracovní ploše na 5 částí (4 větší a 1 menší na mřížku). Větší kusy těsta vyválejte na pomoučené ploše na velikost dna pekáče, menší kousek vyválejte natenko.

Do připraveného pekáče položte první kus těsta a rovnoměrně jej potřete makovou náplní. Na ni dejte další plát těsta a takto opakujte se všemi náplněmi. Poslední, menší kus těsta nakrájejte na tenké proužky a vyskládejte je nahoře do tvaru mřížky. Do každého vzniklého kosočtverce vložte jednu nebo více rozinek podle chuti. Koláč pečte přibližně 90 minut (po hodině začněte kontrolovat, a pokud by povrch příliš rychle tmavnul, volně pekáč zakryjte alobalem). Po upečení potřete mřížku rozpuštěným máslem.

Mohlo by se vám líbit

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky z listového těsta jsou oprávněně oblíbeným dezertem. Navíc jejich příprava nezabere moc času a obejdou se bez kynutí. Tak je určitě vyzkoušejte.
marianne.cz

Jak na jednotlivé náplně?

TVAROHOVÁ NÁPLŇ

Utřete 250 g měkkého polotučného tvarohu s 40 g vanilkového cukru, přidejte 2 žloutky, 20 g másla a špetku soli. Směs jemně promíchejte, aby tvaroh nezřídnul a nevytekl z koláčů. Plňte koláče pomocí cukrářského sáčku a ozdobte rozinkou.

POVIDLOVÁ NÁPLŇ

400 g švestkových povidel rozmíchejte s 50 g moučkového cukru, 25 ml rumu a špetkou mletého badyánu. Pokud jsou povidla příliš řídká, zahustěte je strouhaným perníkem nebo pudinkem.

OŘECHOVÁ NÁPLŇ

Rozpusťte 40 g másla v kastrůlku a lehce opečte 150 g jemně mletých ořechů (nejlépe vlašských). Přidejte 150 g moučkového cukru, promíchejte a chvíli ještě pražte, dávejte pozor, aby cukr nezkaramelizoval a nezhořkl. Přilijte 50 ml mléka, promíchejte a nechte vychladnout. Nakonec vmíchejte 3 žloutky. 
 

MAKOVÁ NÁPLŇ

Smíchejte 250 ml mléka a 200 g máku v kastrůlku a přiveďte k varu. Vařte asi 10 minut, dokud mák nezměkne, za občasného míchání. Přidejte 20 g vanilkového cukru, 40 g moučkového cukru, 40 g medu, 100 g švestkových povidel a špetku mletého hřebíčku. Nechte vychladnout a vmíchejte 50 ml rumu. Pokud je náplň příliš tekutá, zahustěte ji povidly.

JABLEČNÁ NÁPLŇ

Oloupejte a nastrouhejte 1/2 kg jablek. K nastrouhaným jablkům přidejte hrst rozinek, lžíci rumu, pár kapek citronové šťávy a cukr podle chuti a sladkosti jablek. Můžete přidat i vanilkový cukr a lžičku skořice.

Čtěte také: Karamelový nanuk od Lunaru

Když doma začnou černat banány, dají se nakrájet do mrazáku na pozdější přípravu smoothie. Jenže mrazák není bezedný a rychle se plní. Pokud máte stejný problém, máme pro vás skvělý tip, co s tím. Připravte karamelové nanuky podle receptu Lelí a Jakuba Hnidákových z Nanuků Lunar, ty se v mrazáku dlouho neohřejí, tedy vlastně neochladí. 
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit