Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice má v kuchyni své místo už tisíce let – její sladká, hřejivá chuť zlepšuje chuť jídel a zároveň přináší zdravotní výhody. Je ceněna pro své antioxidační účinky a podporu metabolismu. Tato oblíbená přísada má ale i své méně známé temné stránky, které je dobré znát.

Jana Szkrobiszová | 6. 11. 2024

Než se skořice dostala do Evropy, urazila dlouhou cestu ze Srí Lanky a Indie, kde se tradičně pěstovala. Arabští obchodníci, kteří ji na Střední východ a následně do Evropy přiváželi, měli propracovanou síť obchodních tras. Skořice putovala do přístavů na Středním východě a odtud do Egypta, kde se stala ceněným zbožím mezi faraony a kněžími. Používala se nejen jako koření, ale také při náboženských obřadech a balzamovacích rituálech pro své konzervační vlastnosti. Později se dostala i do starověkého Řecka a Říma, kde se stala luxusní surovinou dostupnou pouze pro bohaté.

Mohlo by se vám líbit

Bobkový list není pouhé koření: Patří do domácí lékárničky a oceníte ho při péči o pleť a vlasy

Vavřín je stálezelený aromatický keř nebo strom, od starověku ceněný pro své mimořádné vlastnosti. U nás ho známe především jako bobkový list v poličce mezi kořením. Patří ale i do přírodní lékárničky a k péči o pleť a vlasy.
marianne.cz

Hodí se na vaření, pro zdraví, ale i do parfémů

Skořice se svým výrazným aroma a hřejivou chutí si našla pevné místo v tradičních i moderních receptech. Má také prokázané zdravotní účinky – podporuje trávení, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a příjemně prohřívá organismus. V kuchyni ji běžně používáme k ochucení kávy, čaje nebo sladkých pokrmů, jako jsou perníky a štrúdly, ale malé množství dokáže oživit i slaná jídla, například rajskou omáčku. Skořice je oblíbená i v parfémovém průmyslu, kde se kombinuje s tóny vanilky, hřebíčku nebo santalového dřeva a vytváří tak smyslné, hřejivé vůně.

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Koření, které hřeje i léčí... to se vám teď bude hodit

Nejen šála, čepice a teplý svetr umějí člověka v zimě zahřát. Dokáže to i řada druhů koření. Vnitřně prohřejí, mají léčivé účinky, a při tom všem ještě neodolatelně provoní domov!
marianne.cz

Zdraví prospěšné koření, u kterého záleží na správném výběru i dávkování

Skořice je oblíbené koření, které dokáže nejen povznést chuť pokrmů, ale i prospět zdraví. Při výběru druhu je však třeba opatrnosti. Na trhu jsou dvě hlavní varianty: kasie (čínská skořice) a cejlonská skořice. Kasie je levnější a aromatičtější, ale obsahuje více kumarinu, což při vyšší konzumaci může zatěžovat játra a ledviny. Naopak cejlonská skořice, jemnější a sladší, obsahuje kumarinu podstatně méně, a je tak vhodná pro dlouhodobé užívání. Oba druhy se liší i vzhledem a strukturou. Kasie má tlustší, pevnou kůru, stočenou do jednoho silného svitku. Cejlonská skořice je křehčí, její tenká kůra se snadno láme a tvoří mnohonásobně stočené svitky, které připomínají jemné papírové ruličky. Přestože cejlonská skořice voní méně intenzivně, její jemně sladká chuť, ať už v pečivu, nápojích, nebo jako každodenní pomocník pro zdraví.

Čtěte také: Objevte svou bylinku podle horoskopu: Každé znamení má vlastního pomocníka

Léčivé bylinky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, v jaký den jsme se narodili. Z pohledu astrologie má ovšem každé znamení své ideální rostlinné pomocníky.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Na pravidelné čištění okapů se často zapomíná: Hrozí nepříjemnosti i vážné škody na domě

Na pravidelné čištění okapů se často zapomíná: Hrozí nepříjemnosti i vážné škody na domě

Dobrý nápad
Tajemství bramboračky jako od našich babiček: Staročeský recept, který zvládne každý

Tajemství bramboračky jako od našich babiček: Staročeský recept, který zvládne každý

Dobrý nápad
Vyzkoušejte křehké svatomartinské rohlíčky: Tradiční pochoutka, která zahřeje na duši

Vyzkoušejte křehké svatomartinské rohlíčky: Tradiční pochoutka, která zahřeje na duši

Dobrý nápad
Aromatický hřebíček pomáhá od bolesti zubů: Poradíme, jak vyrobit domácí hřebíčkový olej

Aromatický hřebíček pomáhá od bolesti zubů: Poradíme, jak vyrobit domácí hřebíčkový olej

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit