Babské rady proti nachlazení. V aprílovém počasí se vám hodí!
Počasí je jako na houpačce, a to přispívá k nachlazení. Zabojujte s ním stejně jako naše babičky a zkuste jejich rady.
marianne.cz
Vypadá zvláštně, chutná i voní jinak než běžný česnek, a přesto s ním má mnoho společného. Je to totiž právě odrůda, kterou známe z kuchyně, ale po speciální úpravě. Díky ní má řadu výhod pro naše zdraví.
Během fermentace, kdy na česnek dlouhodobě (týdny až měsíce) působí vyšší teplota (asi 60 °C) a specifická vlhkost, se enzymy rozkládají na cukry a aminokyseliny, což vede k vytváření nových sloučenin. Černý česnek má pak sladší chuť a je měkčí, navíc nevoní tak pronikavě.
Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které odbourávají volné radikály a chrání buňky. Může snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, což má pozitivní vliv na srdce a cévy, posiluje imunitu, detoxikuje, má protizánětlivé účinky a obsahuje vitamíny, jako je například vitamín C a B6, i minerály.
I když má černý česnek řadu potenciálních zdravotních výhod, existují k jeho užívání kontraindikace. Konzultace s lékařem je na místě, pokud trpíte alergií na klasický česnek nebo berete nějaké léky, protože černý česnek s nimi může reagovat. Kromě toho občas způsobuje nadýmání, průjem a pálení žáhy. Pokud k těmto nebo jiným obtížím dojde, je potřeba jeho konzumaci omezit a poradit se s lékařem.
Celý černý česnek lze konzumovat v rámci pokrmů. Přidat ho můžete do salátů, omáček, polévek, pomazánek i marinád. V obchodech koupíte také prášek z černého česneku, který se rovněž hodí třeba do smoothies, omáček a polévek. Kapsle mívají hlavně v lékárnách a fungují jako doplňky stravy.
www.pharmanews.cz