Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Bobkový list není pouhé koření: Patří do domácí lékárničky a oceníte ho při péči o pleť a vlasy

Vavřín je stálezelený aromatický keř nebo strom, od starověku ceněný pro své mimořádné vlastnosti. U nás ho známe především jako bobkový list v poličce mezi kořením. Patří ale i do přírodní lékárničky a k péči o pleť a vlasy.

Jana Soukupová | 25. 10. 2024

V mytologii je vavřín ztělesněním krásné nymfy Dafné, do které se zamiloval bůh Apollón. Dafné jeho lásku neopětovala a v zoufalé snaze mu uniknout požádala o pomoc svého otce, říčního boha Péneia. Ten ji proměnil ve vavřínový strom na břehu řeky. Apollón ze stromu uřízl několik větví a upletl si věnec na památku její krásy a své lásky k ní. Vavřín se tak stal posvátnou rostlinou boha Apollóna. Vavřínový věnec symbolizoval vítězství, slávu, blahobyt a duchovní vývoj. Kromě Apollóna byla tato rostlina pro své léčivé vlastnosti zasvěcená také bohu lékařství Asklépiovi. V tradiční medicíně vavřín už po tisíce let zaujímá jedno z předních míst v alternativních léčebných metodách.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte vynálezce a objevitele podle jejich přínosů pro vědu a techniku?

Zasloužili se o významné objevy či vynálezy, které změnily svět. Jak dobře znáte osobnosti, které ovlivnily průběh dějin? Dokážete rozpoznat, o koho jde, jen na základě nápovědy? Otestujte své historické znalosti!
marianne.cz

Bobkový list nejen v kuchyni: Zkuste všestranné odvary

Bobkový list je nejen jedním z nejznámějších kuchyňských koření, ale má všestranné využití. Charakteristické aroma a příznivé účinky esenciálních olejů v něm obsažených mají hojné využití také v parfumerii, při výrobě mýdel, pleťových a vlasových přípravků. Vavřínu se připisují antiseptické, analgetické a zklidňující vlastnosti proti revmatismu a artritidě, používá se jako prostředek na podporu trávení a proti zažívacím potížím, využívá se k boji s nachlazením, bronchitidou a chřipkou. Proti nespavosti a napětí pomáhá vavřínový odvar (povaření 2-3 listů v šálku vody po dobu deseti minut). Stejný odvar je také považovaný za účinný v případech zažívacích potíží a anorexie (bobkové listy mají stahující, protiprůjmové a diuretické vlastnosti). Vypít je možné až tři šálky čaje denně. Vnitřní užití se nedoporučuje především v těhotenství. Při bolestech v krku a ústních infekcích můžeme uvedený odvar také kloktat. Pro zklidnění abscesů se doporučují obklady s vodou, kde jsme uvařili deset bobkových listů. Tento odvar můžeme zkusit jako studený obklad na pohmožděniny a výrony. Vlažným je dobré oplachovat padající nebo matné vlasy. Ale pozor! Neplatí to pro blond vlasy, protože může ztmavovat. Z toho vycházejí i návody na jemné ztmavení prvních šedin: povařit 150-200 g bobkových listů, nechat směs vychladnout a 15 dní používat jako vlasovou vodu.

Vavřínový olej na pleť i na vlasy

Vavřínový olej seženete v lékárně nebo ve specializovaných prodejnách, ale také si ho můžete zkusit připravit doma. Má vliv na zdraví, vzhled a hustotu vlasů, ale i na redukci roztřepených konečků. Aplikuje se důkladným vmasírováním do vlhkých čistých vlasů od kořínků ke konečkům. Vlasy následně zabalte do fólie a ručníku. Nechte působit minimálně 30-60 minut a pak umyjte šampónem. Vavřínový olej můžete použít také na obličej i celé tělo. Dokáže výrazně zlepšit stav suché pokožky, aknózní pleti prospívají jeho antiseptické a antibakteriální účinky. Výborný je také po odstranění chloupků, protože zabraňuje vysušování, zarudnutí a léčí podráždění. Má výrazný vliv na zhuštění obočí a řas. (Nanáší se malým štětečkem nebo vatovým tamponem.) Je také ideální pro ošetření suchých oblastí, jako jsou lokty, paty a ruce. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může přispět k léčbě příznaků artritických potíží a zmírnění bolesti svalů.

Recept na domácí výrobu vavřínového oleje

Budete potřebovat: 1 šálek sušených bobkových listů a 3 šálky olivového oleje, případně ještě 10 kapek vavřínového esenciálního oleje a 2 kapsle vitamínu E. Bobkové listy nalámejte na malé kousky. Vložte je do sklenice s olejem, uzavřete víčkem a nechte směs na světlém místě po dobu 2 měsíců. Pokud na olej spěcháte, vložte listy s olejem na 6 hodin do vodní lázně a vařte na nízkou teplotu. Poté vypněte sporák a nechte směs na horké plotýnce pomalu chladnout. Hotový olej sceďte, nalijte do čisté a sterilní nádoby a případně přidejte esenciální olej a vitamín. Skladujte na tmavém a chladném místě.

Čtěte také: Houby, které neprávem míjíme: Ryzec je poklad do kuchyně a slizák mazlavý klame vzhledem

Jsme národ vášnivých houbařů, ale ne všichni plníme košíky i jinými druhy než osvědčenými druhy hřibovitých hub. Některé výtečné jedlé houby míjíme bez povšimnutí nebo máme obavy ze záměny. U ryzců, čirůvek fialových a slizáka je ale fatální omyl téměř nemožný.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit