Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Proměny venkova: Ves, kde (za)vládl mlynář

Mlýn č. p. 33 je největší stavení ve vsi Koštice nad Ohří. Svého času býval i domem nejváženějším, neboť zdejší pan otec, velký novátor, dával práci řadě lidí.

Jana Kantorová | 26. 09. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

Vodní mlýn, jehož historie na „Vohři“ sahá do 14. století, se dostal do správy rodiny Ortovy roku 1887. To je zásadní. Josef Ort byl podnikavý vzdělanec a mlýn se jeho přičiněním stal prvním automatickým v Čechách. Měl Francisovy turbíny, a ty rozsvítily i obec! Pan otec provozoval elektrárnu, pekárnu, podporoval spolky... A třiadvaceti žákům z Koštic půjčil na školní výlet do Karlštejna automobil. „Dnešní majitel mlýna nemele, ale jako památku ho zachránil, opravuje a spolky i ves podporuje též,“ říká Irena Hellerová, která ví o Košticích opravdu dost. Prošla matriky, kroniky, dokumenty a bádala, zapisovala. „Rodák z Koštic je můj manžel,“ upřesňuje. Přesto jí ves u Loun, kde žije s ním (a dalšími 610 obyvateli), přirostla k srdci. „Je to blbé říkat, ale jeden z rozvojů vsi začal za socialismu,“ krčí rameny Josef Heller, jehož rod žije v domě č. p. 38 pod kostelem od roku 1708

Galerie: Jak se proměnilo v čase městečko Koštice?
Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: České údolí německý Thal

Pohorské městečko sedláků, tkalců, přadláků, mačkačů, brusičů a malířů skla, lesních dělníků mělo zprvu německý název i obyvatelstvo. Proč? Stačí pohled do mapy – Lučany nad Nisou leží 40 kilometrů od saské Žitavy.
marianne.cz

KOSTEL A PŘÍVOZ 

„V 70. letech tu byly dvě hospody, pošta, doktor. Postavilo se přes deset domů, prodejna,“ naznačuje muž specifického humoru a popisuje, jak rodiče odmítli podepsat vložení a ocenění živého inventáře do družstva. „Jako dítě jsem tu chodil do školy, lítal s klukama okolo, měl svobodu. Šlo o první českou ves od Sudet, kilometr od nás byla celnice,“ míní s tím, že v Košticích za jeho éry žilo sedm velkých sedláků, jimž byl po roce 1950 majetek vyvlastněn, oni odstěhováni. Pár z nich se vrátilo. Koštice vypadají dle zápisů z kronik jako klidná obec, ale... „V lednu 1764 se stalo neštěstí, které postihlo řadu rodin,“ ukazuje k přívozu Irena, autorka publikací o této vsi a jedna z aktérek zdejšího kulturního života. Starý přívoz už není, ale když byl, využívali ho svého času obyvatelé i k cestě do kostela v Pátku. Místní kostel nebyl hotov a mše v něm se konaly jen ve všední den. „Loďka s věřícími se v neděli 15. ledna převrhla. Akorát povolily ledy, takže mnohé v divoké vodě semlely. Utopilo se dvacet lidí,“ tvrdí průvodkyně. Utonuli kupříkladu i snoubenci těsně před svatbou. 

Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: Místo, kde žil Svatopluk Čech i operní diva

Ve středočeském městysu u Berouna žil jistý čas budoucí spisovatel Svatopluk Čech, později operní diva Jarmila Novotná. Liteň jim byla domovem! S prosperující obcí, mající pivovar i lihovar, spojili jméno ještě další velikáni.
marianne.cz

TRADICE ANO, ALE... 

Vzdor tomu, že na rozdíl od 17. a 18. století, kdy tu býval řezník, písař, kovář, krejčí, porodní bába, dokonce sanytrník, je teď v Košticích řemesel a služeb pomálu (ale jsou a v hospodě se sehnat dají!), stěhuje se sem dost mladých. Především opravují domy, které jsou zde levnější než v Lounech či Praze. „Funguje škola a školka, pár kroužků pro děti, pošta, máme dva obchody, nálevny, ale pracovní příležitosti chybí,“ přiznává Irena. Jí třeba chybí obchod u Zajíčků. Provozovali i řeznictví či kino. Ta aktivita se přesunula do kulturního domu, ale brzy opadla. „V kulturáku pamatuju tři čtyři zábavy ročně, teď je sotva jedna,“ míní dáma, která tu s dalšími založila spolek Šatník paní mlynářky. Nadšeně propagují historii mlýna, kde mají též přehlídky dobové módy. „Předvádíme historické kostýmy i na zámcích, v muzeích,“ uvádí s tím, že už mají 270 rób.

A na co Koštice lákají turisty? Na malebný, leč zarostlý ostrov u Ohře? Na krásně opravený statek a vznikající zámečnickou dílnu či funkční palírnu? „Tahounem může být postava Karla Orta, syna mlynáře, českého elektroinženýra, radiomechanika, vynálezce,“ podotýká Irena. Podle ní má půvab škola i místo starého přívozu se zvoničkou

Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: Šumavácí z Rudy mizí

Zapustit kořeny v Železné Rudě se povedlo málo lidem, kteří se tu nenarodili. Stejně složitě se dařilo zůstat těm, kdo odsud vzešli, ale válka či režim je z domova vyhnal.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • V Košticích pořádají dobrovolní hasiči tradičně masopust. Zdejšímu je přes sto let. Děti se tu začaly prvně učit už v roce 1735! Německy, německo-česky a pak jen česky. 
  • Za Ortů zde působila řada profesí. Karel Ort byl kolegou Edisona a Marconiho.  
  • Obnovený mlýn, kam lze jít na „kukačku“, patří Josefu Kindlovi. Ten tu dál provozuje elektrárnu. 
  • Byvší přívoz lidem z Koštic pomáhal, ale i uměl i brát... Hladina Ohře je tady v létě líná, klidná. Přívoz jako by tu nikdy nebyl. 
  • Mlýn v Košticích vyhořel roku 1919. K poslední rekonstrukci došlo v roce 1947, kdy mu v rukou Ortů zbýval jen rok... 
  • Hoši“ z JZD dali mlýnu pocítit neumětelství. To dnes Kindlovi nadšeně napravují. A technický skvost ukazují světu. 
  • Kostel sv. Antonína Paduánského vznikl roku 1752 za podpory lobkovické vrchnosti i mlynářského rodu Johnů. Svatostánek chátral a roku 2008 byl uzavřen. Až místní VOŽEKOVO sdružení ho 2017 plně obnovilo. Dnes je majetkem obce. 
  • Dům č. p 54 už není. Žil zde sanytrník – rychtář Koštic a o dost později tu byl sklad rakví. Roku 1999 vznikla na místě samoobsluha. 
Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: Žij, má BĚLÁ, KRÁSKO skvělá...

... zní v jedné bělské písni. Bělá pod Bezdězem je samé překvapení. A tajemství! To s velkým T zhudebnil podle zdejší legendy Bedřich Smetana. Z domu č. p. 27 na pohledném náměstí vede tajná chodba na hrad Bezděz a v ní... „Je to trochu jinak, já v tom sklepě byla,“ směje se Eva Hrubá, zdejší hrdá patriotka.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Cestování
Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Cestování
V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit