Necelých dvacet kilometrů od Plzně stojí skvost: Exkluzivně jsme se nechali provést jihočeským Belvederem
Redakce časopisu Venkov & styl vyzpovídala kastelána zámečku v Nebílovech a pochopila, jaké kouzlo se za jeho zdmi skrývá. Nachází se ve vesnici, která leží zpola v kopci, zpola v údolí a je malebná. Západočeská. Nicméně zámeček je její hlavní oázou, lákadlem i kulturním centrem.
Zámek tu začal pro Adama Jindřicha hraběte ze Steinau stavět roku 1706 rakouský architekt Johan Lucas von Hildebrandt, autor Belvederu ve Vídni. Tomu se Nebílovy ojediněle podobají! „Šlo vždy o venkovské letní sídlo o dvou částech a třiceti místnostech, protože přijíždělo hodně hostů. Zvláště Vojtěch Prokop hrabě Czernin z Chudenic, právník, který byl i nejvyšší lovčí Českého království, zde výrazně zasáhl. Nechal vymalovat velký sál a jako milovník honů a koní dal postavit stáje pro třicítku ořů! Už nejsou ony, jízdárna ani koně… Škoda,“ krčí rameny milovník historie s tím, že šlechtici patřil i zámek Kozel. „Něco se ví jasně, ale dík grantu právě pracujeme na speciálním projektu, který odkryje další historické souvislosti a data,“ prozrazuje Fiala. Už se ovšem ví, že po smrti bezdětného Vojtěcha získal panství Kristián Vincenc hrabě z Waldsteina-Wartenbergu. Zajímavostí je, že od těchto podnikavých a osvícených šlechticů koupil Waldsteinské strojírny v Plzni jistý Emil Škoda…
Hraběnka Žofie by se divila
„Hraběnka Žofie, provdaná von Hartig, která Nebílovy jako starší dáma navštěvovala, byla poslední šlechtičnou rodu Waldsteinů narozenou na zámku Kozel, tehdy z tohoto sídla byla hospodářská budova,“ míní kastelán a vzpomíná, jak tu milá dáma roku 2011 slavila devadesátku a zámeček nadšeně procházela, byť v té době byl teprve v éře oprav… Poslední majitelé rodu Waldsteinů (než jim byly zámek, zahrady a sady odebrány) už Nebílovy pronajímali. „Dokonce tu chovali i bource morušového! Ovšem chov motýlka na produkci hedvábí z Nebílov nepřežil dlouho,“ směje se už třicet let zámecký pán, sám chovatel walliserských ovcí. À propos, jeho předkové byli na tomto panství ovčáky, což zjistil až ex-post. Za zmínku stojí fakt, že v dobách šlechtě nepříznivých byly v zámku obecní byty, národní výbor, obchod… A ještě douška, z původního vybavení a zámecké kaple se nic nezachovalo. Obnova začala po roce 1990 a trvá. Roku 1998 se zámek otevřel veřejnosti s průvodcem i bez.
Krásná okolní příroda a úžasný klid
V Nebílovech dnes funguje hostinec, proti němu zámek, kousek níž obchod (z osmdesátých let minulého století) o kilometr dál v Prusinách kostel (zmiňovaný už r. 1366) a hřbitov. Toť základ! Také tu funguje sbor dobrovolných hasičů a poslední neděli v srpnu chodí procesí ze zámecké kaple přes kopec ke kapličce sv. Barbory a studánce mající léčivou vodu… Jinými slovy, v okolí je krásná příroda, pár poutních kaplí a řada výletních míst. To pro ty, kdo se nechtějí usadit za hostinským křídlem zámku do rozkvetlé (dřív bylinkové) zahrady, v níž stával i pivovar. Pozor, rostou a voní tu staré růže z časů Czerninů! Zde podotkněme, že Nebílovy jsou tradiční sadařskou obcí i s pálenicí, moštárnou, a sušárnou ovoce. Ač jsou na hlavní věži zámku hodiny (ze čtyř stran), začali zvonit tu i v prusinském kostele. A chystá se obnova slunečních hodin. „Stavebně jsou Nebílovy unikát, podobné zámečky stály v Evropě pouze tři. Ale jen Nebílovy se dochovaly v původní podobě. Za návštěvu stojí zámek Kozel i hrad Rabyně, oba patřili Waldsteinům,“ uzavírá kastelán Fiala a tiše zamyká.
- Zdroj článku
-
Venkov & styl