Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Léto plné cestování: Kraj rozervaného muže

Kdy jindy se vydat do Máchova kraje než teď, v měsíci lásky?! Báseň Máj napsal před téměř dvěma stoletími, přesto ani dnes nepřestává fascinovat romantické duše.

Jana Kantorová | 4. 07. 2023

Text: LIBOR HRUŠKA  

Během letních prázdnin praská běh o dávné otcovraždě, přidal k němu kraj pod hradem Bezdězem ve švech. A není to jen kvůli plážím „českého moře“, tedy Máchova jezera. Přibylo také cyklistů, kteří objevují stezky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Pěší poutník se ale může v mysli propadnout do časů Karla Hynka Máchy (1810–1836), který divokou krajinu objevoval prostřednictvím dlouhých pěších pochodů. Právě v jednom ze zdejších hostinců (možná v Bělé pod Bezdězem) pražský básník vyslechl příběh o dávné otcovraždě, přidal k němu pár dalších z Podbezdězí a námět na jeho nejslavnější báseň byl na světě... Kdo by neznal alespoň úvodní verše Máje: „Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.“ 

Galerie: Toulky po kraji Karla Hynka Máchy
Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Putování za vílou Egerií

Nejen hory mají své mytické ochránce. Vydejte se s námi na horní tok řeky Ohře – do kraje, nad kterým drží ruku jedna mocná říční víla.
marianne.cz

Výhled až na Pražský hrad  

Mord, při němž si mladý muž vyřídil účty se svým otcem a zároveň sokem v lásce, se podle historických pramenů odehrál za časů Marie Terezie v městečku Dubá. Pachatel byl popraven u Mladé Boleslavi lámáním v kole. V kraji se ještě dlouhá léta o případu vyprávělo... Máj tedy není spjat přímo s Bezdězem, tomu Mácha věnoval krátkou prózu Večer na Bezdězu. Hrad založený na stejnojmenné čedičové hoře „králem železným a zlatým“ Přemyslem Otakarem II. vešel do dějin hlavně jako nedobytný žalář, v němž byl vězněn mladý Přemyslův syn Václav II. Za Máchova života, na počátku 19. století, už byl Bezděz ruinou, takže představoval pro mladého rozervaného romantika ideální cíl cesty. Zříceninu Mácha navštívil hned několikrát. Dostat se nahoru na Bezděz dá dnes zabrat úplně stejně jako před dvěma stoletími. Vysoký kopec (606 metrů nad mořem) se strmě zvedá z okolní mírně zvlněné krajiny. Od posledních domů v podhradí je to nahoru nějakých 150 výškových metrů a nikdy sem nevedla žádná silnice. Třeba stavební firmy, které zříceninu průběžně opravují, jsou závislé na malé nákladní lanovce.

Odměnou návštěvníkům, kteří se nahoru vyšplhají celí splavení, je prohlídka středověkého hradu v původním vzhledu z dob posledních Přemyslovců. Objekt je bez dostaveb a přestaveb. K tomu se přidá úchvatný výhled – při dobré viditelnosti lze zahlédnout horu Říp, věže chrámu sv. Víta na Pražském hradě, Žižkovský vysílač, hrad Házmburk; na druhé straně hrad Trosky i Lužické a Jizerské hory či Krkonoše. Daleké výhledy vnímá jako pracovní benefit i dlouholetý kastelán Kamil Seidl. A jeho nejoblíbenější místo na hradě? „Je to druhé nádvoří hradu, odkud je překrásný výhled. Západy slunce jsou odtamtud nezapomenutelné. Když si tam po celém náročném dni plném turistů mohu v klidu večer sednout a poslouchat jen zvuky přírody, je to největší odměna,“ říká bez jakéhokoli zaváhání energický kastelán. „Jeho“ hrad s magickou kaplí má otevřeno od prvního dubnového týdne do konce října. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Strážci České Kanady

Na pomezí jižních Čech a Moravy leží divoký kraj, jemuž se za první republiky začalo přezdívat Česká Kanada. Najdete tu i čtveřici nádherných historických měst – Telč, Dačice, Jindřichův Hradec a Slavonice, do kterých vás zveme.
marianne.cz

Jezero? Ne, velký rybník!  

Dnes se děti o Máchovi ve škole učí jako o básníkovi, jeho současníci ale oceňovali i Máchův malířský talent. V denících si vedl seznam „hradů spatřených“ a zápisky doprovázel kresbami. Dochovalo se 115 jeho kreseb a akvarelů. Tyto práce vznikaly přímo v plenéru, doma v Praze pak autor některé z nich koloroval. Mácha se z Prahy nevydával vždy jen na sever. Jeho nejznámější putování směřovalo do italských Benátek, a tak měl ve sbírce hrady z různých koutů Čech. Nejsilněji je ale zastoupena právě oblast kolem Bezdězu. Kromě něj básník navštívil Jestřebí, Housku, Kokořín, Starý Berštejn nebo Ronov. Už koncem devatenáctého století v českých vlasteneckých kruzích probublával nápad spojit celý kraj s osobností Karla Hynka Máchy i názvem. V průvodcích a na mapách se ale označení „Máchův kraj“ začalo objevovat až po druhé světové válce.

Totéž platí i o největším turistickém magnetu regionu, vodní ploše u Doks zvané Máchovo jezero, lidově Mácháč. Oficiálně se takto nazývá od roku 1961, do té doby se používalo méně poetické, zato mnohem vhodnější jméno Velký rybník. Přesně tím totiž „české moře“ je; čas od času se vypouští a konají se na něm i výlovy. V rašelinné pánvi na Robečském potoce ho nechal zbudovat císař Karel IV. a jen pět rybníků v Česku je větších než ten u Doks. Jde o Rožmberk, Bezdrev, Horusický, Dvořiště a Velký Tisý, všechny v jižních Čechách. Velký rybník byl dlouho nepřístupný a rod Valdštejnů, jemuž patřil, v něm povolil koupání až koncem 19. století. Na vyhrazených místech! Ty časy jsou pryč, ani dnes ale není jezero přístupné bez omezení. Přísné ochraně podléhají bažinaté zátoky a vstup je zakázán i na dva ostrůvky, které se vynořují uprostřed vodní plochy. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Sladké mámení Karlovy Studánky

Pod Pradědem vyvěrá léčivá minerální voda, lázně Karlova Studánka ale hostům servírují i léčivý horský vzduch. V hlavní turistické sezoně je v Jeseníkách plno, vydejte se sem proto radši už na jaře.
marianne.cz

Hynek, Vilém. A co Jarmila? 

Nejlepší představu o velikosti jezera si udělá, kdo jej obejde. Čeká ho dvanáctikilometrová trasa, na níž Mácha a hrdinové jeho nejslavnějšího díla vyskakují na každém kroku. Máj se jmenuje kino v Doksech, v témže městě stojí i dva Máchovy pomníky. Jít tu lze také do básníkova památníku v budově bývalého špitálu. Expozice se zaměřuje na Máj; představuje vydání v češtině i dalších jazycích. Dosud byla řeč o autorovi a mužských hrdinech jeho básně, vrahu Vilémovi a jeho otci Hynkovi. Co jejich společná láska Jarmila? Tu nechal Mácha spáchat sebevraždu skokem do jezera. Jarmilinu skálu výletník najde ve Starých Splavech, odkud jezero romanticky brázdí vyhlídková loď pojmenovaná právě po ní... 

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Nespoutané prameny u tří křížů aneb Prozkoumejte Slavkovský les

Slavkovský les, smaragdový klenot v koruně Českých zemí, má dvě tváře. Lázeňskou, kde na kolonádách lázeňských měst obdivují hosté jejich architekturu. A přírodní, kde nadšenci v turistickém objevují v hustých porostech rozhledny, desítky minerálních pramenů či jezera. Léčivé jsou obě.
marianne.cz

Máj má v srdci i na jazyku... 

Kastelánem hradu Bezděz je Kamil Seidl od roku 2005, na jiných pozicích tu ale pracoval již dříve. Každopádně Máchův Máj je jeho srdeční záležitostí a dílo má dobře načtené. „Vlastním vydání Máje od Jaroslava Jiránka z roku 1940 a Viléma Jedličky z roku 1941, kde jsou i zajímavé kresby,“ říká Seidl. Návštěvníci se ho údajně na slavného básníka ptají nejvíce právě v měsíci lásky. Máj se na Bezdězu také pravidelně recituje, letos 1. 5. se přednesu ujal herec Jiří Schwarz, který ztvárnil Máchu ve filmu Mág Františka Vláčila (1987).  

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Kde se rodí řeka, aneb cesty k pramenům

Není lehké hledat a najít prameny všech českých řek. V případě Labe, Metuje nebo Vltavy je to pro výletníky jednoduché, ale co Ohře nebo Lužnice?
marianne.cz

Návrat do budoucna 

Hrad Houska stojí od Bezdězu vzdušnou čarou devět kilometrů, také ten Mácha několikrát navštívil. Houska je oblíbeným cílem lovců záhad. Pověst praví, že skalou, na níž byl hrad postaven, vedla průrva do pekla. Další legenda je pak spojena přímo s Máchou. Existuje dopis, v němž básník popisuje sen, který se mu na Housce zdál. Ocitl se v něm v Praze 21. století, budoucnost se mu příliš nezamlouvala... Dopis je ale moderní mystifikací.  

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Verše mistra Santiniho

Jeho stavby jsou už tři staletí ozdobou měst, vesnic i otevřené krajiny. Od západních Čech až po jižní Moravu. Řeč je o geniálním barokním architektovi Janu Blažeji Santinim-Aichelovi.
marianne.cz

Do Třeskoprsk! 

Rodiny s dětmi by v Doksech neměly minout muzeum Čtyřlístku sídlící na zdejším zámku. Není náhodou, že bylo otevřeno právě tady. Máchův kraj totiž autora Čtyřlístku a zdejšího chalupáře Jaroslava Němečka při tvorbě komiksu inspiroval. Vesnička Třeskoprsky, ve které Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín žijí, jsou ve skutečnosti Doksy. Rybník Blaťák pak Máchovo jezero a hrad Bezzub je Bezděz. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Čechách: Divočina za humny

Za panenskou divočinou člověk nemusí cestovat přes půl světa. Pralesy, v nichž příroda dostala naprostou svobodu, se ukrývají i v českých horách.
marianne.cz

Dokonalá kopie 

Máchův pomník na pražském Petříně od Josefa Václava Myslbeka netřeba dlouze představovat. Je jednou z nejznámějších českých soch a v květnu bývá doslova v obležení zamilovaných párů. Ne každý ale ví, že se kopií Myslbekovy sochy mohou pochlubit také Litoměřice, kde Mácha zemřel. V roce 2010 tam byl na úpatí Mostné hory odhalen bronzový odlitek. 

Zajímavosti:  

  • Z velké věže hradu Bezděz bývá vidět i Žižkovský vysílač či Pražský hrad.  
  • Řeka Ploučnice je mezi vodáky čím dál oblíbenější.  
  • Máchův kraj je rájem ornitologů, potkat tu lze třeba ledňáčka.  
  • Pískovcová skalní brána se nachází severně od jezera.  
  • Mezi Bezdězem a Houskou se nachází kouzelná vesnická památková rezervace Žďár. 
  • Malebný kraj okolo Bezdězu objevili nejprve pěší turisté, posléze cyklisté, a dnes je díky Ploučnici alias „české Amazonce“ hojně navštěvovaný i vodáky.  
  • Teprve díky expozici věnované Čtyřlístku se někteří návštěvníci Máchova jezera dozvěděli o existenci dokského zámku. Není divu, pro veřejnost byl otevřen až roku 2019.  
  • Máchovo jezero je ve skutečnosti rybník, a to šestým největším v Česku. 
Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Třebíč aneb Ve městě tří kápí

Řeka Jihlava rozděluje město Třebíč na dvě podobně velké části. Většina turistů míří na levý břeh, kde se nacházejí památky zapsané v seznamu UNESCO. I pravý má ale co nabídnout – opravený větrný mlýn nebo kolonii takzvaných baťovských domků.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Cestování
Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Cestování
V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit