Cestujeme po Česku: Kam na výlet za zvířátky?
Výlety za zvířátky mívají u dětí největší úspěch. Vyrazte za nimi do méně známých míst, která si pozornost rozhodně zaslouží.
marianne.cz
Česká republika se může pochlubit rozmanitou přírodou, která je domovem mnoha ekosystémů, druhů rostlin i živočichů. Přes svou relativně malou rozlohu nabízí nádherné scenérie, a to od hor přes hluboké lesy až po malebné říční údolí a jezera.
Česká republika má čtyři národní parky a 26 chráněných krajinných oblastí, které chrání cenné přírodní lokality. Například Národní park Šumava je největším v zemi a nabízí nádherné pohledy na horské vrcholy, hluboké lesy a ledovcová jezera. Je domovem vzácných druhů, jakým jsou rys ostrovid a tetřev hlušec.
Nejstarším naším národním parkem je Krkonošský národní park, jenž zahrnuje nejvyšší české pohoří Krkonoše. Park je známý svou bohatou flórou a faunou, včetně ohroženého druhu sokola stěhovavého. Kromě toho tady pramení významná řeka Labe. Tou nejdelší je ale Vltava.
Mezi nejznámější jezera patří Černé jezero a Čertovo jezero na Šumavě, která jsou ledovcového původu. Oblíbeným rekreačním místem je pak Máchovo jezero s plážemi a možnostmi vodních sportů.
Kromě již zmíněných Krkonoš a Šumavy jsou významnými pohořími také Jeseníky, Beskydy a Krušné hory. Tato pohoří nabízejí široké možnosti pro pěší turistiku, horolezectví a zimní sporty.
Přibližně třetinu území České republiky pokrývají lesy, jež jsou domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Boubínský prales je jedním z nejstarších přírodních rezervací a představuje unikátní ukázku původního pralesa střední Evropy.
Česká republika je také domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů. Mezi ně patří rys ostrovid, vlk obecný a los evropský, kteří se postupně vracejí do českých lesů. Čáp bílý a orel mořský jsou příklady ptáků, které lze často spatřit v české krajině.
www.cs.wikipedia.org