Exmoorští divocí koně přišli do Milovic oživit českou krajinu
Krajina Česka při pohledu z ptačí perspektivy připomíná jakousi mozaiku tvořenou lesy, vodami a otevřenou krajinou. A právě tu potřebují k životu stovky rostlin a živočichů. Řeč ale není o zemědělsky obhospodařované krajině, ale o té, na níž po nějakou dobu působili vojáci.
Vojáci vlastně určitým způsobem napodobovali působení velkých kopytníků. Po jejich odchodu lokalita začala postupně zarůstat a nakonec by se proměnila v les. Ten sice vnímáme pozitivně, nicméně pro spoustu živočichů, ať už jsou to brouci, motýli nebo třeba některé rostliny, by to znamenalo zánik, protože ke svému přežití potřebují právě otevřenou krajinu. A protože klasické ochranářské postupy jako je ruční sečení nebo pastva vycházely draho, lidé z neziskovky Česká krajina se spolu s vědci rozhodli, že sem vrátí velké kopytníky, kteří krajinu udržovali v dávných dobách.
Odolají drsnému počasí
Před pár lety sem proto přivezli divoké koně, kteří přežili v odlehlé a drsné oblasti britského Exmooru, zubry z Polska a pratury z Holandska. Všechny tyto druhy tu kdysi žily a tvořily jeden z důležitých zdrojů lidské potravy. A jací vlastně jsou exmoorští koně? I v otevřeném prostoru jsou odolní vůči velmi různorodému počasí. Nevadí jim déšť, vítr a dokonce ani sníh. V jídle nejsou vůbec vybíraví. Díky tomu, že začali spásat agresivní druhy trav i křovin, hlavně hlohů, jimiž bylo celé území zarostlé, začaly se tu znovu objevovat vzácné hořce křížaté, které tu dřív běžně rostly. A to nejen nové rostliny ze semínek, ale také dospělé, spící v zemi, zarostlé porosty vysoké trávy a čekající, zda se pro ně obnoví příhodné podmínky.
Návrat vzácných rostlin i ptáků
Díky velkým kopytníkům se do zdejší krajiny vrátily nejen vzácné rostliny, ale také modrásek hořcový Rebelův, jehož existence je podmíněna právě výskytem hořce křížatého, ale dalších téměř šedesát druhů denních motýlů, což je zhruba polovina tuzemských druhů. Ornitologové pak očekávají, že by se do české krajiny mohli vrátit také někteří ptáci, například dudek chocholatý.
Můžete je pozorovat
Divocí koně se postupně stali součástí ochrany přírody v Česku. A to, že se jim i nás opravdu líbí dokládá, že nyní, po sedmi letech, je již na našem území jedenáct dalších koňských rezervací. Když se do té první, Milovické, vydáte na výlet, můžete divoké koně nebo další kopytníky, kteří tu s nimi žijí, pohodlně a bezpečně pozorovat z dřevěných vyhlídkových plošin, které se nacházejí po jejím obvodu.
Zdroj informací: Venkov a styl