Dům s duší znovu procitnul
Narušená statika a vlhké zdi. Dům se v jednu chvíli doslova sypal pod rukama. Přes všechny problémy se ale náročná rekonstrukce zadařila!
Lucerna - Dům s duší je soubor dvou objektů navazujících na sebe, které se nachází v městské památkové rezervaci města Příbor. Vznik těchto objektů je datován do 16.století. První část domu byla rekonstruovaná před dvěma lety a druhá prošla rekonstrukcí v loňském roce včetně přilehlého náměstíčka a degustačního sklípku. „Celá budova musela projít kompletní náročnou rekonstrukcí, protože její původní stav byl ve velmi špatném stavu. V objektu byly problémy s vlhkým zdivem, musely se tedy provádět rozsáhlé sanace a využívat speciální omítky,“ vyvětluje Ing. Arch Markéta Bergerová. „Při rekonstrukci střechy nastaly problémy se samotnou statikou domu. Celý dům se musel dodatečně stahovat ocelovými táhly, aby nebyla narušena statika. S velkou péčí se zde muselo také přistupovat k novým výmalbám stěn a stropů, které jsou věrnou kopií původních maleb.“
Snahou bylo vytvoření zážitkového spaní ve dvou velkých apartmánech, do kterých je přístup z malého náměstíčka.
S úctou k historii objektu
Majitelé domu se rozhodli ctít historii objektu a navrátit mu co možná nejvěrněji jeho původní podobu. A to jak v exteriéru, tak i v interiéru. „Snahou bylo vytvoření zážitkového spaní ve dvou velkých apartmánech, do kterých je přístup z malého náměstíčka, které propojuje oba objekty Lucerny. Požadavek majitelů bylo navržení designově dvou odlišných apartmánů. Samotné interiéry k tomuto rozhodnutí také vybízely.“ Ve spodním apartmánu jsou původní trámové stropy a prostorově je interiér skromnější. V horním apartmánu jsou dvoje původní kachlová kamna, zdobné malby na stěnách a stropech a celkově je apartmán prostorově rozsáhlejší. Stropy jsou původní v celém interiéru. „U podlah tomu tak je z velké části, pouze v kuchyni spodního apartmánu bylo nutné podlahu vyměnit za novou z důvodu velmi špatného stavu původní podlahy. Proto jsou zde nová dubová prkna. Stávající podlahy se pouze natíraly novým odstínem pro celkové doladění k výmalbám na stěnách a stropech,“ popisuje Markéta Bergerová.
Klasická stropní ramínková svítidla podtrhují v hlavních místnostech stropní výmalby.
Důraz na detail
Téměř všechna okna se podařilo repasovat. Pouze v místech, kde byla umístěná plastová okna, se nechávala vyrobit dřevěná okna ve stejném designu jako jsou ta původní. Vypínače jsou od české firmy Obzor, která nabízí celou sérii keramických vypínačů v několika barevných kombinacích a designů ovládacích kliček.
„V interiérech jsem se snažila skloubit klasická a moderní svítidla. Klasická stropní ramínková svítidla podtrhují v hlavních místnostech stropní výmalby. Moderní jsou stolní lampičky a stojací lampy, které by měly být k interiéru kontrastní. Mnoho doplňků jsme z majitelem domu pořídili ve starožitnictví.“ Ilustrace, které jsou zarámované v ložnicích jsme našli u českých ilustrátorů na Fléru.
„Nábytek do obou apartmánů je kombinace mnoha prodejců českých i zahraničních, proto jmenuji jen několik, které mají v apartmánech asi největší zastoupení. Židle do kuchyní, stoličky k toaletním stolkům a žluté noční stolky jsou od českého výrobce sedacího nábytku Ton.“ Masivní dubové lůžka od firmy AV interiéry. Masivní dřevěné komody a skříně byly pořízeny u firmy Nábytek Harmonia. Kuchyně jsou značky IKEA. „Největší radost mám vždy z kladných ohlasů na celkovou realizaci interiéru, ať už od široké veřejnosti nebo samotných majitelů. Dále mě těší, když se podaří prosadit do návrhu nábytek a vybavení od českých výrobců.“
Zdroj informací: Markéta Bergerová
- Zdroj článku
-
Markéta Bergerová