PO SERIÁLOVÝCH STOPÁCH
Peklu věnoval Jirásek jednu povídku, ale městečku Dobruška ležícímu ani ne deset kilometrů jižně od Nového Města nad Metují pětisvazkový román. Přesněji řečeno, ne Dobrušce jako takové, ale jejímu slavnému rodákovi Františku Vladislavu Hekovi. Jen mu lehce upravil jméno na František Ladislav Věk. Příběh syna dobrušského kupce
a venkovského buditele by byl dnes možná zapomenut – nebýt televizního seriálu v titulní roli s Radoslavem Brzobohatým. Z popularity více než půl století starého seriálu dodnes těží i samotná Dobruška. Návštěvníci, kteří by tu hledali místa, kde se třináctidílná historická sága natáčela, ale budou lehce zklamaní. Jako Františkovo rodiště si v seriálu „zahrálo“ nedaleké Nové Město, které coby téměř neporušená památková rezervace filmařům vyhovovalo mnohem více. Pochopení by snad měl i mistr Jirásek, jenž jednou prohlásil: „Ať hledíme na Nové Město ze strany kterékoliv, odevšad je pohled na ně milý a velice pěkný.“
Hek, nebo Věk?
Národní buditel a spisovatel František Vladislav Hek se narodil do kupecké rodiny za panování císařovny Marie Terezie, v roce 1769. Je malým zázrakem, že v Dobrušce, kterou v 19. století postihl ničivý požár, dodnes stojí Hekův rodný dům. Funguje jako muzeum. Příběh známý z Jiráskova románu F. L. Věk i stejnojmenného televizního seriálu je životem skutečného Heka pouze volně inspirován. Proto Jirásek svého hrdinu přejmenoval. Hek byl rovněž hudebním skladatelem, a tak se na podzim v obcích pod Orlickými horami koná Festival F. L. Věka.