JINDŘICHŮV HRADEC
Z Moravy si teď na chvíli odskočíme do Čech. Naším dalším cílem je totiž historický Jindřichův Hradec. Málo se to ví, ale i toto jihočeské město se podobně jako Telč – i když jen na pár let – ocitlo na druhé straně hranice. Protektorátní vláda Hradec i s okolím za druhé světové války přičlenila k ‚Zemi Moravskoslezské‘. Po osvobození Československa roku 1945 se celá oblast vrátila zpět do Čech.
Jindřichův Hradec leží na soutoku Nežárky a Hamerského potoka a toto strategické místo lákalo už od dávných dob. Na ostrohu, kde je dnes velkolepý zámek, stávalo už dávno předtím slovanské hradiště. Později tu vyrostl gotický Nový hrad, proto Němci dodnes Hradci říkají Neuhaus. Naši procházku můžeme začít na břehu pětačtyřicetihektarového rybníka Vajgaru, který je jedním ze symbolů města a dříve býval důležitou součástí jindřichohradeckého opevnění. Skládá se vlastně z rybníků dvou – Vajgaru Malého a Velkého –, které odděluje most se sochou svatého Jana Nepomuckého.
Od středověku Jindřichův Hradec těžil z výhodné polohy mezi Prahou a Vídní a svého času byl jedním z nejbohatších měst království. Jeho příběh se v mnohém podobá tomu telčskému. A ne náhodou, je totiž zároveň příběhem jednoho mocného šlechtického rodu. Tak jako měla Telč svého Zachariáše, mělo i město nad Vajgarem svého osvíceného budovatele – byl jím Zachariášův otec Adam z Hradce. Jihočeský velmož přestavěl starý hrad a módní renesanční sloh přijali za svůj i bohatí měšťané. Jindřichův Hradec se v té době dostal do desítky největších měst v Čechách a z poddanských měst byl vůbec tím největším.
Dnes ve městě na turistu slavná historie dýchá doslova na každém kroku. Velkým zážitkem bývají noční prohlídky zámku, během nichž se návštěvníkům zjevuje legendární ochránkyně chudých – dobrotivá bílá paní. Ta podle pověsti potřebným rozdávala hustou sladkou kaši. Tato tradice se ve městě dříve skutečně udržovala, zrušil ji až císař Josef II. Dole pod zámkem najdeme bývalý vodní mlýn, který byl v roce 1887 přestavěn na Křižíkovu elektrárnu. Jindřichův Hradec díky ní dostal jako jedno z prvních měst v habsburské monarchii elektrické osvětlení, a elektřina byla dokonce zavedena i do vybraných domů.