Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Cestování po České republice: Ivančicko, kraj úžasných kontrastů

Co mají společného malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík? Oba přišli na svět v jihomoravských Ivančicích, historickém městě obklopeném okouzlující krajinou.

Jana Kantorová | 5. 08. 2023

TEXT: Libor Hruška 

Mírně zvlněná, krotká krajina sadů, políček a vinohradů se bez jakéhokoliv varování láme do hlubokých zalesněných kaňonů řek Rokytné, Oslavy a Jihlavy. A stejné je to ve městech založených na jejich březích. I ta návštěvníkům servírují překvapivé kontrasty. Od pohádkového renesančního zámku můžete zahlédnout těžební věž bývalého černouhelného dolu, jinde zas v centru města narazíte na ruiny gotického kláštera i křivolaké uličky někdejší židovské čtvrti. Turista, který se na Ivančicko vypraví jenom na den či dva, bude překvapen, kolik toho nestihl, a dojde mu, že si má do budoucna naplánovat další návštěvu.  

Galerie: Prozkoumejte kraj kolem Ivančic
Mohlo by se vám líbit

Cestování: Krušné hory – Intenzivní terapie přírodou

Jeden víkend ukázal, že na to, abychom si užili oblast Krušnohoří, není třeba čekat na sníh. V létě a na podzim si naopak mnohem víc vychutnáte cestu pěšky či na kole obklopeni nekončící řadou stromů, péči lázeňských procedur i dobrodružné výlety do podzemních chodeb.
marianne.cz

Ať se řeka kroutí dál  

Centrem tohoto magického koutu jižní Moravy jsou ani ne desetitisícové Ivančice. Západočeské Plzni, kde se stékají hned čtyři řeky, sice konkurovat nemohou, ale i dva soutoky jsou na jedno město dost. Rokytná a Oslava v Ivančicích své vody odevzdávají Jihlavě, která dál pokračuje pod Pálavu do Novomlýnských nádrží. My se nejprve vydáme proti proudu nejmenší z ‚ivančických‘ řek – Rokytné. Naším cílem bude město Moravský Krumlov, kam je to z Ivančic po turistické trase necelých patnáct kilometrů. Kus divokého údolí je součástí národní přírodní rezervace Krumlovsko-rokytenské slepence. Každý rok brzy na jaře se stráně rezervace zbarví dofialova květy koniklece velkokvětého. O něco později jej vystřídá růžový hvozdík moravský, který roste pouze tady na jihu Moravy a v sousedním Rakousku.

Jarní explozi barev můžete pozorovat třeba na skalnatém ostrohu, kterému krumlovští patrioti přezdívají Floriánek. Jméno kopec dostal podle fascinující stavby na vrcholu – vysoké barokní kaple zasvěcené svatému Floriánovi. Ten je, jak známo, patronem hasičů a za svého ochránce si ho vybrali i Krumlovští po ničivém požáru města v roce 1690. Od kaple si cíl své cesty můžete prohlédnout z ptačí perspektivy a také si tu vysvětlit, jak vznikl název města rozprostírajícího se pod námi. Slovo ‚krumm‘ v němčině znamená ‚křivý‘, což je narážka na výrazný meandr Rokytné, na němž bylo město ve středověku založeno. Mimochodem, srovnejte si někdy mapy obou našich Krumlovů. V Českém i Moravském se řeka kroutí skoro navlas stejně.  

Mohlo by se vám líbit

Cestování: I Česko má svá malá moře

Písečné pláže, na nichž můžete lenošit pod slunečníkem, nebo útesy, ze kterých lze skákat do průzračně čisté vody. Vydejte za nejlepším koupáním u nás.
marianne.cz

Město plné památek 

Název malého moravského města v posledních letech nejčastěji slýcháme v souvislosti s tahanicemi o Slovanskou epopej. Na zdejším zámku byly velkoformátové obrazy Alfonse Muchy vystavovány mezi lety 1963 a 2011. Poté se stěhovaly do Prahy. Už letos by se ale epopej měla na Moravu na pět let vrátit. V hlavním městě totiž chybí vhodné prostory, kde by mohly být obrazy vystaveny. Zatímco krumlovský zámek vznikl přestavbou původního hradu, ten v Oslavanech si uzmul budovy starého ženského kláštera. Renesančnímu skvostu s ikonickým arkádovým nádvořím z druhého břehu řeky Oslavy zdárně sekunduje úplně jiný typ památky – těžní věž bývalého černouhelného dolu Kukla, který byl v provozu v letech 1865 až 1973. V roce 2009 byla věž prohlášena kulturní památkou a o pár let později opravena. Dnes funguje jako rozhledna s Muzeem oslavanských pověstí a kavárnou. Zbytek průmyslového areálu se pak proměnil v zábavní park s všeříkajícím názvem Permonium

Mohlo by se vám líbit

Léto plné cestování: Kraj rozervaného muže

Kdy jindy se vydat do Máchova kraje než teď, v měsíci lásky?! Báseň Máj napsal před téměř dvěma stoletími, přesto ani dnes nepřestává fascinovat romantické duše.
marianne.cz

Most dráždící fantazii 

Rokytnou a Oslavu si už můžete odškrtnout. Zbývá vám ale ještě prozkoumat, odkud do Ivančic přitéká největší ze tří řek, Jihlava. A také kam pokračuje dál. Nad městem se nachází pustý zelený kaňon, na nějž dohlíží ruiny templářského hradu Templštejna. Když se vydáte dolů po proudu řeky, po pár hodinách dojdete do kouzelného městečka Dolní Kounice. Pro fandy železniční historie je povinná zastávka u torza slavného Ivančického viaduktu. Z 373,5 metru dlouhého a přes 40 metrů vysokého ocelového mostu z roku 1870 se zachovalo už jen jedno pole. Monumentální dopravní stavba od počátku dráždila lidskou fantazii – podle jedné z legend navrhl nýtovaný most francouzský inženýr Gustav Eiffel, podle jiné byl jeden z nýtů zatlučených do konstrukce z ryzího zlata. Poslední vlak tu přejel 9. listopadu 1979 v sedm hodin ráno a ve stejný den byla doprava převedena na nový most. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Putování za vílou Egerií

Nejen hory mají své mytické ochránce. Vydejte se s námi na horní tok řeky Ohře – do kraje, nad kterým drží ruku jedna mocná říční víla.
marianne.cz

Patron místních vinařů 

A tak jako má Moravský Krumlov svého svatého Floriána, mají Dolní Kounice svatého Gotharda. Toho si za patrona vybrali místní vinaři. Začátkem května (letos bohužel ne) se ve městě konají tradiční Svatogothardské vinařské slavnosti, na kterých nelze přehlédnout barevné uniformy členů spolku Střelci sv. Gotharda, založeného v roce 2007. A kdo by je přece jen přehlédl, tomu se muži v kostýmech z dob napoleonských válek připomenou salvami z kanónu. V Dolních Kounicích je ale co objevovat celoročně. K návštěvě láká některý ze zdejších sklepů, magické zříceniny ženského kláštera Rosa Coelli, zámek, kaple svatého Antonína na kopci nad městem nebo synagoga s židovským hřbitovem. 

Už je čas vrátit se na naši základnu, do Ivančic. Ty jsou nejen městem tří řek, ale i někdejším sídlem slavné českobratrské tiskárny, městem chřestu a dvou veleslavných rodáků – malíře Alfonse Muchy a herce Vladimíra Menšíka. Jak si originálním způsobem připomenout jejich památku? Třeba výšlapem na kopec. Oba velikáni mají totiž za městem své rozhledny. Před pár lety postavená dřevěná vyhlídková věž pojmenovaná po Vladimíru Menšíkovi stojí nad vesnicí Hlína. Betonová Muchova rozhlednička ze třicátých let zas přímo nad soutokem Jihlavy a Rokytné. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Strážci České Kanady

Na pomezí jižních Čech a Moravy leží divoký kraj, jemuž se za první republiky začalo přezdívat Česká Kanada. Najdete tu i čtveřici nádherných historických měst – Telč, Dačice, Jindřichův Hradec a Slavonice, do kterých vás zveme.
marianne.cz

Vyrůstal u soudu 

Alfons Maria Mucha se narodil 24. července roku 1860 do rodiny soudního zaměstnance Ondřeje Muchy. Tomu také odpovídalo místo jeho narození – pozdější světoznámý malíř totiž spatřil světlo světa v zadním traktu ivančické soudní budovy. Dnes je v Muchově rodném domě jeho památník, který je však od loňského roku uzavřen kvůli přípravě nové expozice. Manželé Muchovi si oblíbili písmeno A – dalším pěti potomkům vybrali jména Aloisie, Antonie, August, Anna a Anděla. Alfons Mucha jako mladík krátce pracoval u stejného soudu jako jeho otec. Živil se jako písař, ale ve volných chvílích zdobil úřední knihy ilustracemi. Brzy vyrazil do světa, kde se proslavil. Přelom v jeho životě představuje rok 1894, kdy vytvořil první plakát pro francouzskou herečkou Sarah Bernhardtovou. Jeho životním dílem je cyklus dvaceti obrazů Slovanská epopej, který vznikal v letech 1912 až 1926. Mucha zemřel v Praze 14. července roku 1939. 

‚Zelenina králů‘ se vrací na Moravu 

Ivančice proslavili také místní zemědělci, konkrétně pěstitelé chřestu. Podle pramenů se první sazeničky této křehké jarní zeleniny dostaly do Ivančic koncem 18. století z kláštera v Moravském Krumlově. Podle jiné verze dovezl rostliny ve stejné době na jižní Moravu z Německa obchodník Václav Hüpš. Rozsáhlé chřestové plantáže vznikly kolem města počátkem 19. století a za císaře pána býval ivančický chřest pojmem i za hranicemi monarchie. Poslední dobou se v Česku ‚zelenina králů‘ vrací do obliby a chřest se tak opět i na ivančických polích zabydlel. 

 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Sladké mámení Karlovy Studánky

Pod Pradědem vyvěrá léčivá minerální voda, lázně Karlova Studánka ale hostům servírují i léčivý horský vzduch. V hlavní turistické sezoně je v Jeseníkách plno, vydejte se sem proto radši už na jaře.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Magická silueta ruin ženského kláštera Rosa Coelli (přeloženo z latiny jako Růže nebeská) jako by do moravské krajiny ani nepatřila. Klášter byl na břehu řeky Jihlavy v Dolních Kounicích založen roku 1181. Gotický kostel i rajský dvůr, jejichž rozvaliny jsou dnes velkou turistickou atrakcí, ale pocházejí až z doby vlády Lucemburků.  
  • Zámecký dvůr s historickou kašnou a alejí byl upraven během vlády knížecího rodu Lichtenštejnů, který se významně zapsal do dějin Moravského Krumlova.  
  • Na místě krumlovského zámku původně stával hrad postavený k ochraně staré zemské stezky ze Znojma do Brna. Až se sem vydáte, nezapomeňte prozkoumat také celoročně přístupný zámecký park.  
  • Početná židovská komunita žila na jihu Moravy až do počátku druhé světové války. V Dolních Kounicích, Ivančicích nebo Moravském Krumlově se zachovaly židovské hřbitovy. V prvních dvou zmiňovaných městech stojí také židovské modlitebny – synagogy.  
  • Ivančicko je krajem vinné révy. Například Dolní Kounice jsou vyhlášené svojí frankovkou, na jejíž kvalitu dohlíží před deseti lety obnovené Bratrstvo vinařů a kopáčů.  
  • Od severozápadu přitéká do Ivančic řeka Oslava. Pokud se vydáte proti jejímu proudu, dorazíte po pár kilometrech do města Oslavany, jehož největší atrakcí je renesanční zámek. Dál nad městem se údolí Oslavy mění v divoký kaňon.  
  • Kromě zámku stojí v Oslavanech za návštěvu také zábavní park Permonium, který vznikl v areálu bývalého černouhelného dolu Kukla. 
  • Centrum Ivančic bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Hlavní dominantou je přes padesát metrů vysoká bělostná věž kostela Nanebevzetí Panny Marie.  
  • Zřícenina hradu Templštejn se nachází na skalnatém ostrohu vysoko nad údolím řeky Jihlavy. Jak už název hradu napovídá, založili jej na konci třináctého století templáři. Dlouho v něm ale nesídlili. V roce 1312 byl jejich řád zrušen a majetek následně zkonfiskován. 
Mohlo by se vám líbit

Cestování: Nespoutané prameny u tří křížů aneb Prozkoumejte Slavkovský les

Slavkovský les, smaragdový klenot v koruně Českých zemí, má dvě tváře. Lázeňskou, kde na kolonádách lázeňských měst obdivují hosté jejich architekturu. A přírodní, kde nadšenci v turistickém objevují v hustých porostech rozhledny, desítky minerálních pramenů či jezera. Léčivé jsou obě.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Obec Příkazy: Zažijte adventní a vánoční lidové zvyky v autentickém prostředí hanáckého gruntu

Obec Příkazy: Zažijte adventní a vánoční lidové zvyky v autentickém prostředí hanáckého gruntu

Cestování
 Město Plzeň je bohaté na architekturu i řemesla: Zjistěte, proč má světový věhlas a vyražte na výlet

Město Plzeň je bohaté na architekturu i řemesla: Zjistěte, proč má světový věhlas a vyražte na výlet

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit